- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely
D-Link 28-Port 10-Gigabit Smart Managed PoE Switch with 24 PoE and 4 (10G) SFP+ Ports
DGS-1250-28XMP
Network - Switches
Features
The D-Link DGS-1250 Series Smart Managed Switches are the latest generation of switches to provide increased Power over Ethernet (PoE) output, high port density, multiple management interfaces, and advanced Layer 2 features. With all of these features combined, the DGS-1250 Series provides a cost-efficient and flexible solution for expanding any business network.
- RJ-45 Ports: 24
- RJ-45 Speeds: 10/100/1000
- Combo Ports (RJ-45 + SFP): 24 PoE + 4 (10G) SFP+ Ports
- SFP (Small Form-Factor Pluggable) Ports : 4
- SFP Speeds: 10G
- PoE++ (60w) or higher available?: Yes
- Number of PoE Ports: 24
- Extended PoE?: No
- Capacity in Millions of Packets per Second (mpps): 95.24 Mpps
- Switching Capacity in Gigabits per Second (Gbps): 128 Gbps
- Web-based GUI: Yes
- Redundant Power Supply: No
- 19" Rack Mountable: Rack-mount
- DIN-Rail Mountable: No
- Stacking Capacity (Physical): No
- Stacking Capacity (Virtual): Yes
- IPv4 Routing: Yes
- IPv6 Routing: Yes
- DHCP (Dynamic Host Configuration Protocol) Server Screening: Yes
- Ruggedized: No
- Operating Temperature: -5 to 50 C
- Unit dimensions: 440 x 250 x 44 mm
- Warranty Licence: Limited Lifetime Warranty
Technical Details
| Model | DGS-1250-28XMP |
|---|---|
| Main Port Type | Ethernet |
| Port Count | 28 |
| SFP Ports | 4 |
| Port Speed | 10/100/1000 |
| Managed | Smart Managed |
| PoE | Yes |
| PoE Budget | 370 |
| OSI Layer Capability | Layer 2 |
| Form Factor | Rack-mount |
| Standard Warranty | Limited Lifetime Warranty |
| Stackable | Virtual |
| Cooling | Passive |
| Redundant Power Supply | No |
| Cloud Managed | No |
| Licence required | No |
| Warranty |
Resources
High resolution Image
Links and Download
(DGS-1250-28XMP)
Technical Details
| Model | DGS-1250-28XMP |
|---|---|
| Main Port Type | Ethernet |
| Port Count | 28 |
| SFP Ports | 4 |
| Port Speed | 10/100/1000 |
| Managed | Smart Managed |
| PoE | Yes |
| PoE Budget | 370 |
| OSI Layer Capability | Layer 2 |
| Form Factor | Rack-mount |
| Standard Warranty | Limited Lifetime Warranty |
| Stackable | Virtual |
| Cooling | Passive |
| Redundant Power Supply | No |
| Cloud Managed | No |
| Licence required | No |
| Warranty |
| SKU | DGS-1250-28XMP |
| Barcode # | 790069443008 |
| Brand | D-LINK |
| Shipping Weight | 3.4600kg |
| Shipping Width | 0.400m |
| Shipping Height | 0.570m |
| Shipping Length | 0.090m |
Manufacturer Warranty
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.
More From This Category
TP-LINK SX3832 Omada 24-Port 10GBASE-T L2+ Managed Switch with 8 10GE SFP+ Slots
$2,186.00 $3,299.00
Netgear M4350-12X12F 24-port Half Width Layer 3 Fully Managed Switch - XSM4324-100AJS
$3,799.00 $7,499.00
On
Sale
Sale










