- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely
D-Link DNH-100 Nuclias Connect Hub, Hardware controller with pre-loaded Nuclias Connect Software. Manages up to 100 devices
DNH-100
Network - Accessories
Features
The D-Link DNH-100 Wireless Controller is a centralised wireless LAN manager developed specifically for our Nuclias Connect management solution and is suitable for small to medium-sized business (SMB) IT infrastructure. It comes preloaded with Nuclias Connect network management software, which is a key asset for businesses where IT skills are limited by financial or other constraints.
Tasks can be centralised and automated, meaning the DNH-100 is highly suited for remote deployment where either dedicated onsite staff are unavailable, or servers, PCs and other devices that can run the software might not be viable.
Tasks can be centralised and automated, meaning the DNH-100 is highly suited for remote deployment where either dedicated onsite staff are unavailable, or servers, PCs and other devices that can run the software might not be viable.
- Built-in D-Link Centralised Management Solution - Nuclias Connect
- Manages up to 100 devices
- Automatic device discovery
- Advanced Wi-Fi optimisation
- Intuitive user-friendly interface
- Real time analytics and reports
- Multi-site and multi-tenant architecture
- Support for NAT Passthrough
Technical Details
| Warranty | LMT L-TIME |
|---|
Resources
High resolution Image
No downloads available for this product.
Links and Download
No links or downloads available for this product.
(DNH-100)
Technical Details
| Warranty | LMT L-TIME |
|---|
| SKU | DNH-100 |
| Barcode # | 790069449574 |
| Brand | D-LINK |
| Shipping Weight | 1.2000kg |
| Shipping Width | 0.080m |
| Shipping Height | 0.270m |
| Shipping Length | 0.210m |
Manufacturer Warranty
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.





