Netgear M4350-12X12F 24-port Half Width Layer 3 Fully Managed Switch - XSM4324-100AJS
$3,799.00 $7,499.00
Sale
Professional-grade 32-port, Layer 3 Etherlighting™ switch for high-capacity 25G SFP28 connections.
.jpg)

(USW-Pro-XG-Aggregation)
General Information
| Feature | Description |
|---|---|
| Dimensions | 442.4 x 43.7 x 480 mm (17.4 x 1.7 x 18.9") |
| Form Factor | Rack Mount (1U) |
| Port Layout | 25G SFP28 x 32 (25G/10G/1G) |
| Redundancy | DC Power Backup |
| Etherlighting™ | ✓ |
| Feature | Description |
|---|---|
| Switching Capacity | 1.6 Tbps |
| Total Non-Blocking Throughput | 800 Gbps |
| Forwarding Rate | 1.2 Bpps |
| Supported VLANs | 1,000 |
| MAC Address Table Size | 32,000 |
| ARP Entries | 128,000 |
| IPv4 Routes | 256,000 |
| Packet Buffer Size | 8 MB |
| Feature | Supported |
|---|---|
| DHCP Server (Local Networks) | ✓ |
| DHCP Relay | ✓ |
| Inter-VLAN Routing (Local Networks) | ✓ |
| Static Routing (Local Networks) | ✓ |
| Feature | Supported |
|---|---|
| LACP Port Aggregation | ✓ |
| STP & RSTP | ✓ |
| Advanced IGMP Configuration | ✓ |
| IGMP Snooping | ✓ |
| 802.1X Control | ✓ |
| MAC-Based ACLs & Device Isolation | ✓ |
| DHCP Snooping & Guarding | ✓ |
| Egress Rate Limit | ✓ |
| Flow Control | ✓ |
| Storm Control | ✓ |
| Multicast & Broadcast Rate Limiting | ✓ |
| MAC Address Blocking | ✓ |
| IP-Based ACLs & Network Isolation | ✓ |
| MAC-Based Port Restriction | ✓ |
| Port Isolation | ✓ |
| Port Mirroring | ✓ |
| Jumbo Frames | ✓ |
| LLDP-MED | ✓ |
| Voice VLAN | ✓ |
| Loop Protection | ✓ |
| Feature | Description |
|---|---|
| Max. Power Consumption | 200W |
| Power Method | (1) Universal input (100–240V AC, 50/60 Hz), (1) USP RPS DC |
| Power Input Method | AC input |
| Power Supply | AC/DC, internal, 200W |
| Supported Voltage Range | 100–240V AC |
| Feature | Description |
|---|---|
| Weight | 7 kg (15.4 lb) |
| Enclosure Material | SGCC steel |
| Mount Material | SGCC steel |
| Supported Rack Depth | 482.6 mm (19") four-post racks, 600–1,066 mm (23.6–42") |
| LCM Display | 1.3" touchscreen |
| ESD/EMP Protection | Air: ±12kV, Contact: ±8kV |
| Ambient Operating Temperature | -5 to 40°C (23 to 104°F) |
| Ambient Operating Humidity | 10 to 90% noncondensing |
| Feature | Description |
|---|---|
| Etherlighting™ SFP28 | ✓ |
| LEDs – RPS | ✓ |
| Certifications | CE, FCC, IC |
| NDAA Compliant | ✓ |
| SKU | USW-Pro-XG-Aggregation |
| Barcode # | 810177162926 |
| Brand | UBIQUITI |
| Shipping Weight | 7.0000kg |
Manufacturer Warranty : 1 Year Manufacturer Warranty
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.
$3,799.00 $7,499.00