Don't pay: $1,906.00
$1,404.00
SAVE $502.00 (26%)
- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely
D-Link 10-Port 10 Gigabit Smart Managed Switch with 8 10GBase-T Ports and 2 SFP+ ports
DXS-1210-10TS
Network - Switches
Features
D-Link’s DXS-1210 series 10 Gigabit Ethernet Smart Switches are cost effective 10 GbE switches capable of servicing a range of network needs in any business. Supporting 10GBASE-T and SFP+ ports, they provide connection flexibility across a network allowing easier network integration. With high performance and low latency, these switches can fulfill the needs for virtualization, cloud services and server-to-server applications, making it perfect for SMB customers.
- Energy Saving
- Extensive Management and Layer 2 Features
- QoS, Bandwidth Control
- Secure your Network
- Versatile Management
- Limited Lifetime Warranty
Technical Details
| Warranty | 3 Years |
|---|
Resources
High resolution Image
Links and Download
(DXS-1210-10TS)
Technical Details
| Warranty | 3 Years |
|---|
| SKU | DXS-1210-10TS |
| Barcode # | 790069409325 |
| Brand | D-LINK |
| Shipping Weight | 4.1500kg |
| Shipping Width | 0.360m |
| Shipping Height | 0.560m |
| Shipping Length | 0.100m |
| Shipping Cubic | 0.002750000m3 |
Manufacturer Warranty
12 Months Limited Warranty
Manufacturer Contact Info
1300 766 868
12 Months Limited Warranty
Manufacturer Contact Info
1300 766 868
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.








