Don't pay: $8,397.00
$5,899.00
SAVE $2,498.00 (30%)
- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely
DELL EMC SWITCH N1548P POE+ 48X 1GBE + 4X 10GBE SFP+ FIXED PORTS STACKING IO TO PSU AIRFLOW AC
(210-AEWB)
Management & Protocols
| Manageable | Yes |
Network & Communication
| Layer Supported | 3 |
Power Description
| Power Source | Power Supply |
| Redundant Power Supply Supported | No |
I/O Expansions
| Expansion Slot Type | SFP+ |
| Number of Total Expansion Slots | 4 |
| Number of SFP+ Slots | 4 |
Interfaces/Ports
| Modular | Yes |
| Uplink Port | Yes |
| Stack Port | Yes |
| Total Number of Network Ports | 48 |
| Port/Expansion Slot Details | 48 x Gigabit Ethernet Network |
| 4 x 10 Gigabit Ethernet Expansion Slot |
Media & Performance
| Network Technology | 1000Base-T |
| 10GBase-X | |
| Ethernet Technology | 10 Gigabit Ethernet |
| Gigabit Ethernet | |
| Media Type Supported | Twisted Pair |
| Optical Fiber |
Physical Characteristics
| Weight (Approximate) | 6.99 kg |
| Form Factor | Rack-mountable |
| Height | 43.2 mm |
| Width | 439.4 mm |
| Depth | 386.1 mm |
| Compatible Rack Unit | 1U |
General Information
| Product Type | Ethernet Switch |
| Manufacturer Part Number | 210-AEWB |
| Manufacturer Website Address | http://www.dell.com.au |
| Manufacturer | Dell Technologies |
| Product Model | N1548P |
| Product Name | N1548P Ethernet Switch |
| Product Series | N1500 |
| Brand Name | Dell |
| SKU | 210-AEWB |
| Barcode # | 5397063839391 |
| Brand | DELL |
| Shipping Weight | 8.8000kg |
Manufacturer Warranty
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.





