- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely

DIGITAL SENDER FLOW 8500 FN2 SCANNER
(L2762A)
| Scanner type | Flatbed, ADF |
|---|---|
| Digital sending standard features | Scan to e-mail Save-to-Network Folder Save-to-USB drive Send to FTP Send to LAN Fax Send to Internet Fax Local Address Book SMTP over SSL |
| Scan resolution, optical | Up to 600 ppi |
| Duty cycle (daily) | Recommended daily duty cycle: 10,000 pages |
| Bit depth | 24-bit |
| Levels of grayscale | 256 |
| Multifeed detection | Yes |
| Scan size, maximum | 8.5 x 14 in |
| Media types | ADF: Paper (Plain, Inkjet, Inkjet Brochure/Glossy), Photo Paper Flatbed: All ADF Media, Envelopes, Labels, Cards, Books |
| Media weights, supported ADF | 12 to 53 lb |
| Scan file format | PDF, JPEG, TIFF, MTIFF, XPS, PDF/A, TEXT (OCR), Unicode TEXT (OCR), RTF (OCR), Searchable PDF (OCR), Searchable PDF/A (OCR), HTML (OCR), CSV (OCR) Scan to easy access USB: PDF, JPEG, TIFF, MTIFF, XPS, PDF/A, TEXT (OCR), Unicode TEXT (OCR), RTF (OCR), Searchable PDF (OCR), Searchable PDF/A (OCR), HTML (OCR), CSV (OCR) For HP Scan: PDF, JPEG, PNG, BMP, TIF, Text (.txt), Rich text (.rtf), Searchable PDF (.pdf), PDF/A (.pdf) For HP Easy Scan: TIFF, PNG, JPEG, JPEG-2000, PDF, PDF-Searchable, RTF, TXT For Linux: JPEG, PDF, PNG, PNM, PostScript, TEXT, TIFF |
| Internal Storage | Standard, 500 GB, HP High Performance Secure Hard Disk |
| Automatic document feeder capacity | Standard, 150 sheets @ 75 g/m² |
| Automatic document feeder scan speed | Up to 100 ppm/200 ipm (b&w), up to 100 ppm/200 ipm (color)3 |
| Scanning options (ADF) | Single-pass duplex |
| Scan size (ADF), maximum | 8.5 x 14 in Up to 8.5 x 34 in when "long scan size" selected |
| Compatible Operating Systems | Linux Debian (7.0, 7.1, 7.2, 7.3, 7.4, 7.5, 7.6, 7.7, 7.8, 7.9, 8.0, 8.1, 8.2, 8.3, 8.4, 8.5, 8.6), Linux Fedora (22, 23, 24), Linux Mint (17, 17.1, 17.2, 17.3, 18), Linux Red Hat Enterprise (6.0, 7.0), Linux SUSE (13.2, 42.1), Linux Ubuntu (12.04, 14.04, 15.10, 16.04, 16.10), OS Mac OS 10.12 Sierra, OS X 10.10 Yosemite, OS X 10.11 El Capitan, UNIX, Windows 10 all 32- & 64-bit editions (excluding RT OS for Tablets), Windows 7 all 32- & 64-bit editions, Windows 8/8.1 all 32- & 64-bit editions (excluding RT OS for Tablets), Windows XP all 32- & 64-bit editions (excluding RT OS for Tablets) |
| Mac compatible | Yes |
| Twain version | Windows: 32-bit and 64-bit TWAIN version 2.1 Mac: n/a |
| Connectivity, standard | 10/100/1000 Ethernet 1 Hi-Speed USB Host (rear) 1 Hi-Speed USB Host (walk-up) 1 Hardware Integration Pocket (HIP) Hi-Speed USB, 1 USB-Device Port (Rear) |
| Connectivity, optional | HP Jetdirect 2900nw Print Server J8031A |
| Power | U.S. Canada: Input voltage: 110 to 127 VAC, 60 Hz Europe: Input voltage: 220 to 240 VAC, 50 Hz |
| Power consumption | 22 watts (Ready), 1.2 watts (Sleep), 0.3 watts (Off) |
| Energy efficiency | ENERGY STAR® 3.0 certified |
| Operating temperature range | 50 to 95ºF |
| Recommended operating humidity range | 15 to 80% non-condensing 10 to 35ºC (50 to 95ºF) |
| Minimum dimensions (W x D x H) | 20.2 x 23.0 x 10.4 in |
| Weight | 38.5 lb |
| Software included | HP browser, Mac OS Welcome Screen (Directs users to HP.com or OS App Source for printer software), Online user manuals. Download from hp.com Network TWAIN (32-bit and 64-bit), and USB TWAIN (32-bit and 64-bit) solution, HP Scan, ISIS, WIA, Kofax VRS Pro, I.R.I.S Readiris Pro, I.R.I.S Cardiris |
| What's in the box | HP Digital Sender Flow 8500 fn2 Document Capture Hardware Install guide HP 8500 fn2 HbrCD for Mac And PC HP User's Guide Regulatory Info CD Power Cord USB cable |
| Warranty | One-year Next Business Day Onsite repair warranty, phone and Web support included. Warranty may vary by country as required by law. Go to http://www.hp.com/support to learn about HP award winning service and support options in your region. |
| SKU | L2762A |
| Barcode # | 190781643708 |
| Brand | HP |
| Shipping Weight | 20.0000kg |
Manufacturer Warranty
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.





