- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely
HP E14 G4 14″ Full HD Portable IPS Monitor
The HP E14 G4 is a portable business monitor built to support productivity for professionals working remotely or on the move.
Its anti-glare IPS display and USB-C connectivity provide a reliable secondary screen for laptops.
Key Features
- Portable design suited for mobile professionals
- Low blue light mode for comfortable extended use
Technical Specifications
- Display Size: 14″
- Panel Type: IPS
- Resolution: Full HD (1920 × 1080)
- Aspect Ratio: 16:9
- Brightness: 400 cd/m²
- Response Time: 5ms
(1B065AA)
Warranty
| Limited Warranty | 3 Year |
Video
| Brightness | 400 cd/m² |
| Maximum Resolution | 1920 x 1080 |
| Standard Refresh Rate | 60 Hz |
| Native Contrast Ratio | 800:1 |
Interfaces/Ports
| USB | Yes |
| Number of USB Ports | 2 |
| DisplayPort | Yes |
| USB Type-C | Yes |
| Number of USB Type-C Ports | 2 |
Technical Information
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Pixel Pitch | 0.16 mm |
| Response Time | 5 ms GTG (OD) |
| Features | Anti-glare |
| OnScreen Control | |
| Low Blue Light | |
| Ergonomic Design | |
| Viewable Screen Size | 35.6 cm (14") |
| Screen Mode | Full HD |
| Number of Screens | 1 |
| Panel Technology | In-plane Switching (IPS) Technology |
| Adjustable Stand Height | No |
| Screen Size Class | 355.60 mm |
| Stand Adjustments | Tilt |
Miscellaneous
| Package Contents |
|
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification | Vietnam MEPS |
| WEEE | |
| Taiwan Green Mark | |
| Energy Star | Yes |
Physical Characteristics
| Weight (Approximate) | 640 g |
| Colour | Silver |
| VESA Mount Compatible | No |
| Height with Stand | 210 mm |
| Width with Stand | 321.40 mm |
| Depth with Stand | 15.20 mm |
General Information
| Product Type | LCD Monitor |
| Manufacturer Part Number | 1B065AA |
| Manufacturer Website Address | http://www.hp.com/au/ |
| Manufacturer | HP Inc. |
| Product Model | E14 G4 |
| Product Name | E14 G4 Portable Monitor |
| Product Series | E |
| Brand Name | HP |
| SKU | 1B065AA |
| Barcode # | 195122771492 |
| Brand | HP |
| Shipping Weight | 1.5000kg |
| Shipping Width | 0.280m |
| Shipping Height | 0.060m |
| Shipping Length | 0.410m |
Manufacturer Warranty
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.





