Kyocera ECOSYS M3645IDN Mono Laser A4 Multifunction Printer 45ppm Duplex ADF Network Fax is discontinued.
The below option is the replacement/alternative model:
* According to the delivery Terms and Conditions, customers with a forklift on site are eligible for free delivery; otherwise, they should ask for delivery costs.

Kyocera ECOSYS M3645idn A4 Mono Multifunction Laser Printer - 7" Colour Touch Display - Output Speeds: 45 Pages Per Minute - Resolution: 1,200 x 1,200 DPI (Print) & 600 x 600 DPI (Scan/Copy) - Processor: ARM Cortex-A9 Dual core 1.2GHz + ARM Cortex-M3 100MHz - Standard Output Size: A4 - Duplex Built-In - Paper Handling Input: 500 Cassette + 100 Sheet Tray - Scan Speeds: 60 ipm (A4, B/W) & 40 ipm (A4, Colour) - ITU-T Super G3 Faxing - 1102V33AS0 - 2 Years On-Site Warranty Kyocera M3645IDN Laser MFP Hardware
ECOSYS M3645IDN 45PPM A4 MONO MFP - PRINT/COPY/SCAN/FAX 2YR OS WTY
This 45 ppm MFP is the best choice for demanding work groups (small to large) looking for a compact, flexible and easy-to-use device combined with outstanding low running costs. Simplified login possibilities eliminate access bottlenecks while keeping the security of your documents high. The document workflow can easily be optimised thanks to the individually customisable colour touch panel and the integrated open solution platform HyPAS™. Its long-life components provide exceptional reliability and low running costs, and help keep the environmental and financial impact to an absolute minimum.
(1102V33AS0)
| Fax Color | Monochrome |
| USB | Yes |
| Energy Star | Yes |
| Ethernet Technology | Gigabit Ethernet |
| Screen Size | 17.8 cm (7") |
| Touchscreen | Yes |
| Input Voltage | 230 V AC |
| Power Source | AC Supply |
| Copier Type | Flatbed |
| Copy Color | Monochrome |
| Maximum Document Reduction | 25% |
| Media Size | A5 - 147.32 mm x 210.82 mm |
| A4 - 210.82 mm x 297.18 mm | |
| 140 mm x 148 mm | |
| A6 - 104.14 mm x 147.32 mm | |
| B6 - 124.46 mm x 175.26 mm | |
| Legal - 215.90 mm x 355.60 mm | |
| B5 - 175.26 mm x 248.92 mm | |
| Folio - 210.06 mm x 330.20 mm | |
| 70 mm x 148 mm | |
| Letter - 215.90 mm x 279.40 mm | |
| Media Handling | 1 x Multipurpose Tray - 100 Sheet Capacity |
| 1 x Duplex Automatic Document Feeder - 75 Sheet Capacity | |
| 1 x Output Bin - 250 Sheet Capacity | |
| 1 x Cassette - 500 Sheet Capacity | |
| Media Type | Plain Paper |
| Standard Input Media Capacity | 600 sheets |
| Scanner Type | Flatbed |
| Scan Color | Colour |
| Optical Resolution (dpi) | 600 |
| Weight (Approximate) | 22.50 kg |
| Form Factor | Desktop |
| Height | 575 mm |
| Width | 475 mm |
| Depth | 476 mm |
| Duplex Printing | Automatic |
| Multifunction Devices | Copier/Fax/Printer/Scanner |
| Recommended Use | Plain Paper Print |
| Maximum Mono Print Speed (ppm) | 45 |
| Print Color Capability | Monochrome |
| Maximum Print Resolution (dpi) | 1200 x 1200 |
| Product Type | Laser Multifunction Printer |
| Manufacturer Part Number | 1102V33AS0 |
| Manufacturer Website Address | http://www.kyocera.com.sg |
| Manufacturer | Kyocera Corporation |
| Product Model | M3645idn |
| Product Name | Ecosys M3645idn Monochrome Multifunctional for A4 Format |
| Product Line | Ecosys |
| Brand Name | Kyocera |
| SKU | 1102V33AS0 |
| Barcode # | 632983051092 |
| Brand | KYOCERA |
| Shipping Weight | 32.5000kg |
| Shipping Width | 0.580m |
| Shipping Height | 0.570m |
| Shipping Length | 0.730m |
| Shipping Cubic | 0.241338000m3 |
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.






