Kyocera ECOSYS P6235cdn Colour Laser A4 Printer 35ppm Duplex Network is discontinued.
The below option is the replacement/alternative model:
ECOSYS P6235CDN - A4 COLOUR LASER PRINTER (35PPM)
This new A4 colour device is designed specifically for medium and large-sized work groups.
This versatile colour printing solution contains our renowned long-life components, which help to reduce waste and ensure exceptional levels of reliability. It complies now with the newest environmental standards for the future. With up to five paper sources, this printer allows for different media sizes and weights, up to 220g/m2. It is the ideal Colour Printer for every situation within your business scope and takes your running costs to an even better level while increasing further your productivity.
(1102TW3AS1)
| USB | Yes |
| Maximum Memory Supported | 3 GB |
| Energy Star | Yes |
| Ethernet | Yes |
| Input Voltage | 230 V AC |
| Power Source | AC Supply |
| Weight (Approximate) | 29.50 kg |
| Form Factor | Desktop |
| Height | 469.5 mm |
| Width | 390 mm |
| Depth | 532 mm |
| Product Type | Laser Printer |
| Manufacturer Part Number | 1102TW3AS1 |
| Manufacturer Website Address | http://www.kyocera.com.sg |
| Manufacturer | Kyocera Corporation |
| Product Model | P6235cdn |
| Product Name | ECOSYS P6235cdn Colour Printer For A4 Format |
| Product Line | Ecosys |
| Brand Name | Kyocera |
| Duplex Printing | Automatic |
| Recommended Use | Plain Paper Print |
| Maximum Mono Print Speed (ppm) | 35 |
| Maximum Color Print Speed (ppm) | 35 |
| Print Color Capability | Colour |
| Maximum Print Resolution (dpi) | 1200 x 1200 |
| Media Size | A5 - 148 mm x 210 mm |
| B6 - 125 mm x 176 mm | |
| A6 - 105 mm x 148 mm | |
| Letter - 216 mm x 279 mm | |
| B5 - 175 mm x 250 mm | |
| Custom Size | |
| Folio - 210 mm x 330 mm | |
| Legal - 216 mm x 356 mm | |
| A4 - 210 mm x 297 mm | |
| Number of Input/Multipurpose Trays Installed | 2 |
| Standard Input Media Capacity | 600 Sheets |
| SKU | 1102TW3AS1 |
| Barcode # | 632983053898 |
| Brand | KYOCERA |
| Shipping Weight | 39.0000kg |
| Shipping Width | 0.620m |
| Shipping Height | 0.560m |
| Shipping Length | 0.700m |
| Shipping Cubic | 0.243040000m3 |
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.






