Kyocera M2540dn Mono Laser A4 Multifunction Printer 40ppm Duplex ADF Network Fax is discontinued.
The below option is the replacement/alternative model:
KYOCERA M2540DN A4 MONO LASER MFP- PRINT/SCAN/COPY/FAX (40PP M)
The ECOSYS M2540dn device is ready to become key players in your office. With a print speed of 40 pages per minute, short first print and first copy times and professional scanning features, including simultaneous scanning of both document sides, it will surely help boost the productivity in their respective workgroups. Its low TCO makes it a very affordable and reasonable choice. Toner and paper capacity are equally impressive too, with up to 7,200 pages from one toner cartridge and up to 850 pages with two optional paper feeders. And as is to be expected from any KYOCERA device, it is extremely reliable, meaning you can stay productive as long as you need to.
(1102SH3AS0)
| Display Screen Type | LCD |
| Fax Color | Monochrome |
| USB | Yes |
| Energy Star | Yes |
| Ethernet Technology | Gigabit Ethernet |
| Limited Warranty | 2 Year |
| Copier Type | Flatbed |
| Copy Color | Monochrome |
| Media Size | A4 - 210.82 mm x 297.18 mm |
| Legal - 215.90 mm x 355.60 mm | |
| Photo - 101.60 mm x 152.40 mm | |
| Letter - 215.90 mm x 279.40 mm | |
| B5 - 175.26 mm x 248.92 mm | |
| 70 mm x 148 mm | |
| A6 - 104.14 mm x 147.32 mm | |
| 100 mm x 148 mm | |
| B6 - 114.30 mm x 161.80 mm | |
| A5 - 147.32 mm x 210.82 mm | |
| Universal | |
| Media Handling | 1 x Automatic Document Feeder - 50 Sheet Capacity |
| 1 x Cassette - 250 Sheet Capacity | |
| 1 x Output Bin - 150 Sheet Capacity | |
| 1 x Multipurpose Tray - 100 Sheet Capacity | |
| Media Type | Plain Paper |
| ID Card | |
| Photo Paper | |
| Standard Input Media Capacity | 350 sheets |
| Input Voltage | 230 V AC |
| Power Source | AC Supply |
| Scanner Type | Flatbed |
| Scan Color | Colour |
| Optical Resolution (dpi) | 600 |
| Weight (Approximate) | 19 kg |
| Form Factor | Desktop |
| Height | 437 mm |
| Width | 417 mm |
| Depth | 412 mm |
| Duplex Printing | Automatic |
| Multifunction Devices | Copier/Fax/Printer/Scanner |
| Recommended Use | Plain Paper Print |
| Maximum Mono Print Speed (ppm) | 40 |
| Print Color Capability | Monochrome |
| Maximum Print Resolution (dpi) | 1200 |
| Product Type | Laser Multifunction Printer |
| Manufacturer Part Number | 1102SH3AS0 |
| Manufacturer Website Address | http://www.kyocera.com.sg |
| Manufacturer | Kyocera Corporation |
| Product Model | M2540dn |
| Product Name | ECOSYS M2540dn Laser Multifunction Printer |
| Product Line | Ecosys |
| Brand Name | Kyocera |
| SKU | 1102SH3AS0 |
| Barcode # | 632983040331 |
| Brand | KYOCERA |
| Shipping Weight | 33.0000kg |
| Shipping Width | 0.560m |
| Shipping Height | 0.680m |
| Shipping Length | 0.550m |
| Shipping Cubic | 0.209440000m3 |
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.






