Kyocera M2735dw Mono Laser A4 Multifunction Printer 35ppm Duplex ADF WiFi Fax is discontinued.
The below option is the replacement/alternative model:
KYOCERA M2735DW A4 MONO LASER MFP- PRINT/SCAN/COPY/FAX/WLESS (35ppm)
The ECOSYS M2735dw will astound you with its various connectivity options and features – such as Wi-Fi Direct – it’s ability to print at 1,200 dpi and its full copy, colour scan and fax functionality. Then all these features fit inside a well-designed and extremely compact housing which removes the need to hide this device away in a separate printing room. And the features continue: The ECOSYS M2735dw is controlled via a 4.3 inch touchscreen that provides great usability, even for inexperienced users. And of course, as you’ve come to expect from any KYOCERA device, it is extremely reliable and won’t let you down when the going gets tough.
(1102SG3AS0)
| Fax Color | Monochrome |
| USB | Yes |
| Energy Star | Yes |
| Limited Warranty | 2 Year |
| Copier Type | Flatbed |
| Copy Color | Monochrome |
| Screen Size | 10.9 cm (4.3") |
| Touchscreen | Yes |
| Wireless LAN | Yes |
| Ethernet Technology | Gigabit Ethernet |
| Media Size | Letter - 215.90 mm x 279.40 mm |
| A5 - 147.32 mm x 210.82 mm | |
| A4 - 210.82 mm x 297.18 mm | |
| B5 - 175.26 mm x 248.92 mm | |
| 105 mm x 148 mm | |
| Legal - 215.90 mm x 355.60 mm | |
| 70 mm x 148 mm | |
| B6 - 114.30 mm x 175.26 mm | |
| Photo - 101.60 mm x 152.40 mm | |
| A6 - 104.14 mm x 147.32 mm | |
| Universal | |
| A1 - 594.36 mm x 840.74 mm | |
| Media Handling | 1 x Cassette - 250 Sheet Capacity |
| 1 x Multipurpose Tray - 100 Sheet Capacity | |
| 1 x Automatic Document Feeder - 50 Sheet Capacity | |
| 1 x Output Bin - 150 Sheet Capacity | |
| Media Type | Plain Paper |
| ID Card | |
| Photo Paper | |
| Standard Input Media Capacity | 350 sheets |
| Input Voltage | 230 V AC |
| Power Source | AC Supply |
| Scanner Type | Flatbed |
| Scan Color | Colour |
| Optical Resolution (dpi) | 600 |
| Weight (Approximate) | 19 kg |
| Form Factor | Desktop |
| Height | 437 mm |
| Width | 417 mm |
| Depth | 412 mm |
| Product Type | Laser Multifunction Printer |
| Manufacturer Part Number | 1102SG3AS0 |
| Manufacturer Website Address | http://www.kyocera.com.sg |
| Manufacturer | Kyocera Corporation |
| Product Model | M2735dw |
| Product Name | ECOSYS M2735dw Laser Multifunction Printer |
| Product Line | Ecosys |
| Brand Name | Kyocera |
| Duplex Printing | Automatic |
| Multifunction Devices | Copier/Fax/Printer/Scanner |
| Recommended Use | Plain Paper Print |
| Connectivity Technology | Wireless |
| Maximum Mono Print Speed (ppm) | 35 |
| Wireless Print Technology | Google Cloud Print |
| Mopria | |
| Wi-Fi Direct | |
| Apple AirPrint | |
| Print Color Capability | Monochrome |
| Maximum Print Resolution (dpi) | 1200 |
| SKU | 1102SG3AS0 |
| Barcode # | 632983040324 |
| Brand | KYOCERA |
| Shipping Weight | 24.0000kg |
| Shipping Width | 0.540m |
| Shipping Height | 0.540m |
| Shipping Length | 0.550m |
| Shipping Cubic | 0.160380000m3 |
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.






