Don't pay: $497.00
$454.00
SAVE $43.00 (9%)
- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely

Logitech G X56 H.O.T.A.S. RGB Throttle and Stick Simulation Controller - RGB Backlighting - 6 Axis - Adjustable Spring System - Independent Twin Throttles - 189+ Programmable Controls - USB Connection - 945-000058 - 2 Year Limited Warranty
(945-000058)
Interfaces/Ports
| USB | Yes |
General Information
| Product Type | Gaming Joystick |
| Gaming Throttle | |
| Manufacturer Website Address | http://www.logitech.com/en-au |
| Manufacturer | Logitech |
| Product Model | X56 |
| Product Name | X56 H.O.T.A.S. RGB Throttle And Stick Simulation Controller |
| Product Line | H.O.T.A.S. |
| Brand Name | Logitech |
Miscellaneous
| Compatibility |
|
Technical Information
| Buttons & Controls |
|
| Platform Supported | PC |
| Connectivity Technology | Cable |
| SKU | 945-000058 |
| Barcode # | 97855136145 |
| Brand | LOGITECH |
| Shipping Weight | 3.5600kg |
| Shipping Width | 0.320m |
| Shipping Height | 0.260m |
| Shipping Length | 0.330m |
| Shipping Cubic | 0.027456000m3 |
Manufacturer Warranty: 2 Years Limited Warranty
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.





