- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely
Netgear Nighthawk WiFi 7 Router RS200, 6.5Gbps
Unrivaled WiFi 7 Speeds New!
Unleashes WiFi 7 speeds up to 6.5Gbps† for gaming, smooth streaming, video conferencing, and entertainment
Latest WiFi 7 Technology New!
Delivers 2.4x faster speeds and significantly lower latency than WiFi 6 to maximize performance across all devices
360° WiFi Coverage New!
Sleek new body offers smaller footprint and high-performance antennas for up to 185 sq. m. of 360-degree WiFi coverage
Reimagined Speed & Reliability
Whether multi-gig cable or fiber, get the fastest speeds available today with a 2.5 Gig internet port§. 2.5Gbps & 1Gbps Ethernet ports unlock unbeatable speed and reliability for wired connections
Secure and Private
NETGEAR® routers are secure out of the box and built to stay that way with automatic firmware updates, and industry-leading safety features to help protect you and your family
Essential All-In-One Internet Security
NETGEAR® Armor™ software provides an automatic shield of security for your WiFi and connected devices for real-time protection against hackers and added privacy with VPN. 30-day trial included
Easy Set Up with Any Service Provider
Simple to plug Nighthawk into your modem and set it up with the Nighthawk app
(RS200-100APS)
| Category | Details |
|---|---|
| Dimensions | Height: 9.8 in (249 mm)Width: 5.9 in (150 mm)Depth: 4 in (101.6 mm) |
| Weight | 1.49 lb (0.679 kg) |
| Requirements | Broadband Internet (DSL/cable/fiber/satellite)RJ45 modem requiredCompatible with Android®, iOS, or computers (Ethernet/WiFi) |
| WiFi Coverage | Up to 230 m² |
| Speed | Up to 6.5 Gbps |
| WiFi Bands | • 2.4 GHz (2×2) – 0.7 Gbps, 40→20 MHz, 4K-QAM• 5 GHz (4×4) – 5.8 Gbps, 160→20 MHz, 4K-QAM |
| Processor | Quad-core 2.0 GHz |
| Memory | 512 MB NAND flash, 2 GB RAM |
| Antennas | 4 internal high-performance antennas with high-power amplifiers |
| Ports | 1 × 2.5Gbps Internet (WAN)1 × 2.5Gbps Ethernet LAN3 × 1Gbps LAN1 × USB 3.0 |
| SKU | RS200-100APS |
| Brand | NETGEAR |
| Shipping Weight | 0.6000kg |
Manufacture warranty
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.





