- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely

A modern take on a classic. The next generation BAR Plus elevates the flash drive to an everyday essential, offering impressive speed and striking design. Fit to your hand, the metal unibody is pure minimalism in a drive that cleverly blends style, speed and reliability.
(MUF-64BE4APC)
Technical Details
| Model | Samsung BAR Plus |
|---|---|
| Classification | Consumer / Business / Education |
| Capacity | 64GB |
| Sequential Read Speed (MB/s) | 300 |
| Sequential Write Speed (MB/s) | 60 |
| Activity LED | None |
| Other Features | None |
| Interface | USB 3.1 |
| Powered | USB |
| Unit Colour | Titan Gray |
| Compatibility | Windows, Mac OS and Linux |
| Encryption | None |
| Software | None |
| Package Contents | USB Drive |
| Unit Dimensions (W x H x D mm) | 40 x 12.2 x 10.91 |
| Weight (Kg) | .089 |
| Warranty | 3 Years |
| SKU | MUF-64BE4APC |
| Brand | SAMSUNG |
| Shipping Weight | 0.0200kg |
| Shipping Width | 0.100m |
| Shipping Height | 0.050m |
| Shipping Length | 0.150m |
| Shipping Cubic | 0.000750000m3 |
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.





