- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely
(49189)
Warranty
| Limited Warranty | 2 Year |
Interfaces/Ports
| Host Interface | USB 3.1 (Gen 1) Type A |
| USB 2.0 | |
| USB 3.2 (Gen 1) Type A |
Miscellaneous
| Compatibility |
Supported Operating Systems: |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
General Information
| Product Type | Flash Drive |
| Manufacturer Part Number | 49189 |
| Manufacturer Website Address | http://www.verbatim.com.au |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Manufacturer | Verbatim America, LLC |
| Product Name | Store 'n' Go V3 USB 3.0 Drive |
| Product Line | Store 'n' Go V3 |
| Brand Name | Verbatim |
Physical Characteristics
| Weight (Approximate) | 10 g |
| Form Factor | External |
| Length | 58 mm |
| Height | 11 mm |
| Width | 20 mm |
| Product Color | Grey |
| Black |
Technical Information
| Storage Capacity | 128 GB |
| Features | Capless |
| Retractable | |
| Antimicrobial | |
| Shape | Rectangular |
| Maximum Write Speed | 25 MB/s |
| Maximum Read Speed | 80 MB/s |
| SKU | 49189 |
| Barcode # | 23942491897 |
| Brand | VERBATIM |
| Shipping Weight | 0.0200kg |
Manufacturer Warranty
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.





