- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely
The USB3SEXT5DKB Black Desktop USB 3.2 Gen 1 Extension Cable connects to an available USB female port on a Mac® or PC computer, allowing you to relocate the USB (female) port up to 5-feet away from the computer case. By extending the USB 3.2 Gen 1 port away from the computer case, you can situate a USB 3.2 Gen 1 port from the computer in a more practical spot, such as on top of the computer case or on a desktop.
The extension cable features high quality Shielded Twisted Pair (STP) construction, helping to prevent electro-magnetic interference and ensuring reliable data communication.
A perfect solution for accessing digital cameras, MP3 players, USB flash drives or other external USB storage devices, the USB 3.2 Gen 1 male to female A-A Cable is backed by StarTech.com's Lifetime Warranty.
(USB3SEXT5DKB)
| SKU | USB3SEXT5DKB |
| Barcode # | 65030857666 |
| Brand | STARTECH |
| Shipping Weight | 0.3000kg |
| Shipping Width | 0.100m |
| Shipping Height | 0.050m |
| Shipping Length | 0.150m |
| Shipping Cubic | 0.000750000m3 |
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.





