- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely
This HDMI® extension cable features an HDMI 19-pin (male) connector on one end and an HDMI 19-pin (female) connector on the other, providing an extra connection distance between your HDMI-enabled devices.
This high quality HDMI cable fully supports 1080p+ resolutions at up to 120Hz refresh rate, with life-like color. To accommodate the demands of future high definition devices, such as increased resolutions and higher frame rates, this Ultra HD cable supports resolutions up to 4k x 2k.
The terms HDMI, HDMI High-Definition Multimedia Interface, HDMI trade dress and the HDMI Logos are trademarks or registered trademarks of HDMI Licensing Administrator, Inc.
(HDEXT2M)
| Warranty Information | ||
|---|---|---|
| Warranty | Lifetime | |
| Hardware | ||
| Cable Jacket Type | PVC - Polyvinyl Chloride | |
| Cable Shield Type | Aluminum-Mylar Foil with Braid | |
| Connector Plating | Gold | |
| Performance | ||
| Maximum Digital Resolutions | 4K x 2K @ 30 Hz | |
| Connector(s) | ||
| Connector A | 1 - HDMI (19 pin) Male | |
| Connector B | 1 - HDMI (19 pin) Female | |
| Physical Characteristics | ||
| Cable Length | 6.6 ft [2 m] | |
| Color | Black | |
| Product Height | 0.5 in [1.3 cm] | |
| Product Length | 6.6 ft [2 m] | |
| Product Width | 0.9 in [24 mm] | |
| Weight of Product | 5 oz [143 g] | |
| Wire Gauge | 28 AWG | |
| Packaging Information | ||
| Package Height | 1 in [26 mm] | |
| Package Length | 8.7 in [22 cm] | |
| Package Quantity | 1 | |
| Package Width | 7.9 in [20 cm] | |
| Shipping (Package) Weight | 5.4 oz [152 g] | |
| What's in the Box | ||
| Included in Package | 1 - 2 m HDMI Extension Cable - M/F | |
| SKU | HDEXT2M |
| Barcode # | 65030847964 |
| Brand | STARTECH |
| Shipping Weight | 0.2000kg |
| Shipping Width | 0.100m |
| Shipping Height | 0.050m |
| Shipping Length | 0.160m |
| Shipping Cubic | 0.000800000m3 |
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.





