- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely
The A50FBLCLC2, 2-meter (6.6ft), 10 Gigabit, Aqua Multimode 50/125 Duplex LSZH Fiber Patch Cable is terminated at both ends with LC (male) connectors and is composed of 50/125 micron OM3 aqua fiber to deliver reliable data transfers at blinding speeds making it perfect for fiber cable runs between multiple backbone switches, hubs and routers as well as higher end networking equipment.
Suited for a broad range of environments, A50FBLCLC2 is housed in a flame retardant, LSZH (Low-Smoke, Zero-Halogen) cable jacket, taking safety to a new level by ensuring minimal smoke, toxicity and corrosion in the event of a fire – making it the best choice for a wide range of environments, including industrial settings, central offices and schools, as well as residential settings where building codes are a consideration.
(A50FBLCLC2)
| Environmentally Friendly | Yes |
| Cable Length | 2 m |
| Data Transfer Rate | 10 Gbit/s |
| Device Supported | Router |
| Hub | |
| Switch | |
| Network Device | |
| Jacket Type | LSZH |
| Features | Corrosion Resistant |
| Flame Retardant | |
| Halogen Free | |
| Cable Characteristic | Patch Cable |
| Cable Type | Fibre Optic |
| Connector Type on First End | LC Network - Male |
| Connector Type on Second End | LC Network - Male |
| Core/Cladding Diameter | 50/125 µm |
| Fiber Optic Mode | Multi-mode |
| Connector on First End Details | 2 x LC Network - Male |
| Connector on Second End Details | 2 x LC Network - Male |
| Weight (Approximate) | 34 g |
| Product Color | Aqua |
| Product Type | Network Cable |
| Manufacturer Part Number | A50FBLCLC2 |
| Manufacturer Website Address | http://www.startech.com/au |
| Manufacturer | StarTech.com |
| Product Name | 2m 10 Gb Aqua Multimode 50/125 Duplex LSZH Fiber Patch Cable LC - LC |
| Brand Name | StarTech.com |
| SKU | A50FBLCLC2 |
| Barcode # | 65030827072 |
| Brand | STARTECH |
| Shipping Weight | 0.0400kg |
| Shipping Width | 0.100m |
| Shipping Height | 0.050m |
| Shipping Length | 0.200m |
| Shipping Cubic | 0.001000000m3 |
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.





