- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely
The DP2DVIMM3BS 3ft active DisplayPort to DVI converter cable lets you connect your DisplayPort-equipped desktop or laptop directly to a nearby DVI monitor or projector, saving the expense of additional adapters while eliminating the clutter of excess cable.
For guaranteed compatibility with virtually any DisplayPort output the active DisplayPort to DVI adapter supports multimode (DP++) as well as single-mode DisplayPort signals. Unlike passive adapters, this ensures the DP2DVIMM3BS can be used with graphics cards that are not capable of outputting multimode DP++ signals, such as ATI® Eyefinity cards.
Plus, because the converter cable supports video resolutions up to 1920x1200 you can convert a DisplayPort video source to DVI without sacrificing video quality.
The DP2DVIMM3BS is backed by a 3-year StarTech.com warranty and free lifetime technical support.
Note:
This adapter is not compatible for use with the Apple Cinema Display.
(DP2DVIMM3BS)
| Weight (Approximate) | 73.7 g |
| Product Color | Black |
| Cable Length | 91.44 cm |
| Conductor | Copper |
| Device Supported | Workstation |
| Docking Station | |
| Monitor | |
| Video Device | |
| TV | |
| MacBook | |
| Notebook | |
| Desktop Computer | |
| Projector | |
| Ultrabook | |
| Features | Extended Display Identification Data (EDID) |
| Latching Connector | |
| Screw Lock | |
| Flexible | |
| Active | |
| Multi-mode DisplayPort | |
| Cable Type | DisplayPort/DVI-D |
| Connector Type on First End | DisplayPort 1.2 Digital Audio/Video - Male |
| Connector Type on Second End | DVI-D (Single-Link) Digital Video - Male |
| Supported Resolution | 1920 x 1200 |
| Connector on First End Details | 1 x 20-pin DisplayPort 1.2 Digital Audio/Video - Male |
| Connector on Second End Details | 1 x 25-pin DVI-D (Single-Link) Digital Video - Male |
| Product Type | Video Cable |
| Manufacturer Part Number | DP2DVIMM3BS |
| Manufacturer Website Address | http://www.startech.com/au |
| Packaged Quantity | 1 |
| Manufacturer | StarTech.com |
| Product Name | DisplayPort/DVI-D Video Cable |
| Brand Name | StarTech.com |
| SKU | DP2DVIMM3BS |
| Barcode # | 65030854900 |
| Brand | STARTECH |
| Shipping Weight | 0.0900kg |
| Shipping Width | 0.100m |
| Shipping Height | 0.050m |
| Shipping Length | 0.160m |
| Shipping Cubic | 0.000800000m3 |
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.





