- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely
The DP2VGAMM15B 15ft active DisplayPort to VGA converter cable lets you connect your DisplayPort-equipped desktop or laptop directly to a VGA monitor or projector at a longer distance than a standard-length cable would support, while saving the expense of additional adapters.
Plus, because the converter cable supports video resolutions up to 1920x1200 you can convert a DisplayPort video source to VGA without sacrificing video quality.
The DP2VGAMM15B is backed by a 3-year StarTech.com warranty and free lifetime technical support.
(DP2VGAMM15B)
Miscellaneous
| Environmentally Friendly | Yes |
Technical Information
| Cable Length | 4.57 m |
| Conductor | Copper |
| Device Supported | Monitor |
| Notebook | |
| Desktop Computer | |
| Workstation | |
| Projector | |
| Video Device | |
| TV | |
| Docking Station | |
| HDTV | |
| Features | Latching Connector |
| Screw Lock | |
| Active | |
| Flexible | |
| Cable Type | DisplayPort/VGA |
| Connector Type on First End | DisplayPort 1.2 Digital Audio/Video - Male |
| Connector Type on Second End | HD-15 - Female |
| Supported Resolution | 1920 x 1200 |
| Connector on First End Details | 1 x 20-pin DisplayPort 1.2 Digital Audio/Video - Male |
| Connector on Second End Details | 1 x 15-pin HD-15 - Female |
Physical Characteristics
| Weight (Approximate) | 218.3 g |
| Product Color | Black |
General Information
| Product Type | Video Cable |
| Manufacturer Part Number | DP2VGAMM15B |
| Manufacturer Website Address | http://www.startech.com/au |
| Packaged Quantity | 1 |
| Manufacturer | StarTech.com |
| Product Name | 15 ft DisplayPort to VGA Adapter Converter Cable - DP to VGA 1920x1200 - Black |
| Brand Name | StarTech.com |
| SKU | DP2VGAMM15B |
| Barcode # | 65030852487 |
| Brand | STARTECH |
| Shipping Weight | 0.2500kg |
| Shipping Width | 0.100m |
| Shipping Height | 0.050m |
| Shipping Length | 0.060m |
| Shipping Cubic | 0.000300000m3 |
Manufacturer Warranty: 2 Years Limited Warranty
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.





