- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely
The DISPL3M 3m DisplayPort™ 1.2 Cable with latches provides a secure, connection between your DisplayPort-equipped devices and is capable of providing higher performance than either HDMI® or dual link DVI.
The DP cable supports high resolutions of up to 4k x 2k (4096 x 2160) @ 60Hz with a maximum HBR2 bandwidth of 21.6 Gbps. The cable also supports Multi-Stream (MST) for daisy chaining multiple monitors and provides optional audio support.
The DISPL3M is backed by StarTech.com’s Lifetime Warranty, for guaranteed reliability and ensures that digitally protected content is displayed properly, with both HDCP and DPCP capability.
(DISPL3M)
| Compatibility |
AMD Graphic Cards |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Cable Length | 3 m |
| Conductor | Copper |
| Data Transfer Rate | 21.6 Gbit/s |
| Device Supported | Audio/Video Device |
| Graphics Card | |
| Notebook | |
| Workstation | |
| Monitor | |
| Projector | |
| Jacket Type | CMG |
| Shielding | Yes |
| Features | Multi-Stream Transport (MST) Support |
| Latching Connector | |
| HDCP | |
| DPCP | |
| Damage Resistant | |
| EMI Protection | |
| Flexible | |
| Fray Resistant | |
| Molded | |
| Strain Relief | |
| Cable Type | DisplayPort |
| Connector Type on First End | DisplayPort 1.2 Digital Audio/Video - Male |
| Connector Type on Second End | DisplayPort 1.2 Digital Audio/Video - Male |
| Connector Plating | Gold |
| American Wire Gauge | 28 AWG |
| Supported Resolution | 4096 x 2160 |
| Connector on First End Details | 1 x 20-pin DisplayPort 1.2 Digital Audio/Video - Male |
| Connector on Second End Details | 1 x 20-pin DisplayPort 1.2 Digital Audio/Video - Male |
| Weight (Approximate) | 207 g |
| Jacket Material | Polyvinyl Chloride (PVC) |
| Product Color | Black |
| Product Type | A/V Cable |
| Manufacturer Part Number | DISPL3M |
| Manufacturer Website Address | http://www.startech.com/au |
| Packaged Quantity | 1 |
| Manufacturer | StarTech.com |
| Product Name | 3m Certified DisplayPort 1.2 Cable with Latches M/M - DisplayPort 4k |
| Brand Name | StarTech.com |
| Packing | Bagged |
| SKU | DISPL3M |
| Barcode # | 65030846912 |
| Brand | STARTECH |
| Shipping Weight | 0.2100kg |
| Shipping Width | 0.100m |
| Shipping Height | 0.050m |
| Shipping Length | 0.200m |
| Shipping Cubic | 0.001000000m3 |
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.





