- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely
The DP2VGAMM6B 6ft active DisplayPort to VGA converter cable lets you connect your DisplayPort-equipped desktop or laptop directly to a VGA monitor or projector with no additional adapters or cables required -- a cost-effective solution for enabling your new DisplayPort computer to work with an older VGA monitor or projector.
Plus, because the converter cable supports video resolutions up to 1920x1200 you can convert a DisplayPort video source to VGA without sacrificing video quality.
The DP2VGAMM6B is backed by a 3-year StarTech.com warranty and free lifetime technical support.
(DP2VGAMM6B)
Miscellaneous
| Environmentally Friendly | Yes |
Technical Information
| Cable Length | 1.83 m |
| Conductor | Copper |
| Device Supported | Workstation |
| Monitor | |
| HDTV | |
| Video Device | |
| Desktop Computer | |
| Docking Station | |
| TV | |
| Notebook | |
| Projector | |
| Features | Display Data Channel (DDC) Compatible |
| Screw Lock | |
| Extended Display Identification Data (EDID) | |
| Active | |
| Flexible | |
| Latching Connector | |
| Cable Type | DisplayPort/VGA |
| Connector Type on First End | DisplayPort 1.2 Digital Audio/Video - Male |
| Connector Type on Second End | HD-15 - Male |
| Supported Resolution | 1920 x 1200 |
| Connector on First End Details | 1 x 20-pin DisplayPort 1.2 Digital Audio/Video - Male |
| Connector on Second End Details | 1 x 15-pin HD-15 - Male |
Physical Characteristics
| Weight (Approximate) | 104.9 g |
| Product Color | Black |
General Information
| Product Type | Video Cable |
| Manufacturer Part Number | DP2VGAMM6B |
| Manufacturer Website Address | http://www.startech.com/au |
| Packaged Quantity | 1 |
| Manufacturer | StarTech.com |
| Product Name | 6 ft DisplayPort™ to VGA Adapter Converter Cable - DP to VGA 1920x1200 - Black |
| Brand Name | StarTech.com |
| SKU | DP2VGAMM6B |
| Barcode # | 65030852463 |
| Brand | STARTECH |
| Shipping Weight | 0.1200kg |
| Shipping Width | 0.200m |
| Shipping Height | 0.020m |
| Shipping Length | 0.205m |
| Shipping Cubic | 0.000820000m3 |
Manufacturer Warranty: 2 Years Limited Warranty
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.





