- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely
This 3-foot DisplayPort™ to DVI-D adapter cable lets you connect your DisplayPort (DP) equipped Ultrabook™, laptop or desktop computer to a DVI monitor or projector with no additional adapters or cables required. The passive adapter supports video resolutions up to 1920x1200 (WUXGA), perfect for high-resolution applications.
Hassle-free setup
For the simplest and most discreet installation, this DP to DVI-D adapter connects directly from your DisplayPort video source to the DVI port on your display. It doesn't need a power source, unlike some converter dongles that require active power and separate bulky video cabling.
Continue using your existing DVI display
With this DP to DVI cable, you can bridge the gap between old and new technologies by converting your existing DVI display to work with your DP video source.
Upgrading every component in your A/V setup can be costly and time consuming. This cost-effective adapter lets you save the expense and hassle of buying a new display, by ensuring your existing DVI display will work with your DisplayPort equipment.
Clutter-free installation
This 3 ft. adapter cable delivers a compact connection that eliminates excess to ensure a tidy, professional installation. For longer installations, we also offer a 6 ft DP to DVI cable (DP2DVIMM6), enabling you to choose the right cable length for your custom installation needs.
The DP2DVI2MM3 is backed by a 3-year StarTech.com warranty and free lifetime technical support.
(DP2DVI2MM3)
| Weight (Approximate) | 24.4 g |
| Jacket Material | Polyvinyl Chloride (PVC) |
| Product Color | Black |
| Cable Length | 91.44 cm |
| Device Supported | Video Device |
| Monitor | |
| Ultrabook | |
| Projector | |
| Features | Passive |
| Plug & Play | |
| Cable Type | DisplayPort/DVI |
| Connector Type on First End | DisplayPort Digital Audio/Video - Male |
| Connector Type on Second End | DVI-D Digital Video - Male |
| Connector Plating | Gold |
| Supported Resolution | 1920 x 1200 |
| Connector on First End Details | 1 x 20-pin DisplayPort Digital Audio/Video - Male |
| Connector on Second End Details | 1 x 25-pin DVI-D Digital Video - Male |
| Product Type | Video Cable |
| Manufacturer Part Number | DP2DVI2MM3 |
| Manufacturer Website Address | http://www.startech.com/au |
| Packaged Quantity | 1 |
| Manufacturer | StarTech.com |
| Product Name | DisplayPort to DVI Converter Cable - DP to DVI Adapter - 3ft - 1920x1200 |
| Brand Name | StarTech.com |
| SKU | DP2DVI2MM3 |
| Barcode # | 65030861533 |
| Brand | STARTECH |
| Shipping Weight | 0.0900kg |
| Shipping Width | 0.100m |
| Shipping Height | 0.050m |
| Shipping Length | 0.210m |
| Shipping Cubic | 0.001050000m3 |
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.





