Stock Availability
🟢Live
(Click & Collect Available)
- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely
The ALOGIC Premium DisplayPort to DisplayPort Cable Ver 1.2 - Male to Male cable is designed to support the next generation application requirements with support for bandwidth up to 21.6 Gbps and a maximum resolution capability of up to UHD (384 X 216 ). The DisplayPort latching connectors provides a secure connection between the PC and the display with support for two way connectivity and optional audio support.
* HDCP and DPCP capable
* 28 gauge (AWG) pure copper wire
* Aluminium and Mylar shielding to help eliminate EMI and RFI
* Resolution capability of up to UHD (3840 X 2160)
* Support for bandwidth up to 21.6 Gbps
* (1) DisplayPort Male to (1) DisplayPort Male
* Durable connectors with latch design.
* Gold Plated connectors for best connectivity and minimum loses.
* Retail Box Packaging.
* Warranty: Life Time
(DP-03-MM)
Specifications
| Compatible/Used for | DisplayPort |
| Product Type | DP Cable |
| Warranty | Lifetime |
| Colour | Black |
| Connector Type | DisplayPort |
| Features | * Durable connectors with latch design. * Gold Plated connectors for best connectivity and minimum loses.* Retail Box Packaging. * Warranty: Life Time |
| Length | 3m |
| SKU | DP-03-MM |
| Barcode # | 9319866027825 |
| Brand | ALOGIC |
| Shipping Weight | 0.3000kg |
| Shipping Width | 0.110m |
| Shipping Height | 0.190m |
| Shipping Length | 0.040m |
| Shipping Cubic | 0.000750000m3 |
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.





