- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely
This USB-C to DisplayPort cable lets you connect your Thunderbolt 3 or USB Type-C enabled device to a 4K DisplayPort monitor with just one cable, providing you with a convenient, clutter-free solution.
Astonishing Picture Quality
The USB C to DisplayPort adapter cable lets you harness the video capabilities that are built into your USB-C connection, to deliver the astonishing quality of Ultra HD to your 4K display and supporting resolutions up to 3840 x 2160.
Plus, the adapter is backward compatible with 1080p displays, which makes it a great accessory for home, office or other work environments.
Clutter-Free Installation
At 6 ft. (1.8 m) in length, this monitor cable eliminates the need for excess adapters and cabling, ensuring a tidy, professional installation. For installations requiring shorter or longer connections we also offer a 9.8 ft. (3 m) (CDP2DPMM3MB, CDP2DPMM3MW) and a 3.3 ft. (1 m) (CDP2DPMM1MB, CDP2DPMM1MW) USB-C to DP cable, enabling you to choose the right cable length for your custom installation needs.
Hassle-Free Setup
To ensure easy operation and installation, this USB C to DisplayPort cable works with both Windows and Mac computers and allows for plug-and-play installation, removing the need for any additional software or drivers.
CDP2DPMM6B is backed by a 3-year StarTech.com warranty and free lifetime technical support.
Note: Your USB-C port must support DisplayPort over USB-C (DP Alt mode) in order to work with this adapter.
(CDP2DPMM6B)
| Cable Length | 1.83 m |
| Data Transfer Rate | 21.6 Gbit/s |
| Device Supported | Projector |
| MAC | |
| MacBook Air | |
| Monitor | |
| TV | |
| Chromebook | |
| Audio/Video Device | |
| Computer | |
| Notebook | |
| MacBook Pro | |
| iPad Pro | |
| Workstation | |
| Features | Plug & Play |
| DisplayPort Alternate (ALT) Mode | |
| HDCP 1.4 | |
| HDCP 2.2 | |
| Reversible | |
| Cable Type | DisplayPort/Thunderbolt 3 |
| Connector Type on First End | USB 3.1 (Gen 1) Type C - Male |
| Supported Resolution | 3840 x 2160 |
| Connector on First End Details | 1 x 24-pin USB 3.1 (Gen 1) Type C - Male |
| Connector on Second End Details | 1 x 20-pin DisplayPort Digital Audio/Video - Male |
| Weight (Approximate) | 49 g |
| Length | 1.8 m |
| Height | 10 mm |
| Width | 20 mm |
| Product Color | Black |
| Product Type | A/V Cable |
| Manufacturer Part Number | CDP2DPMM6B |
| Manufacturer Website Address | http://www.startech.com/au |
| Packaged Quantity | 1 |
| Manufacturer | StarTech.com |
| Product Name | 6 ft. (1.8 m) USB-C To DisplayPort Cable - 4K 60Hz - Black |
| Brand Name | StarTech.com |
| SKU | CDP2DPMM6B |
| Barcode # | 65030864824 |
| Brand | STARTECH |
| Shipping Weight | 0.0600kg |
| Shipping Width | 0.100m |
| Shipping Height | 0.050m |
| Shipping Length | 0.200m |
| Shipping Cubic | 0.001000000m3 |
Manufacturer Warranty: 2 Years Limited Warranty
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.





