- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely
This DisplayPort cable provides a secure connection between your DisplayPort equipped devices and is capable of providing higher performance than either HDMI® or dual-link DVI.
The DP cable supports high resolutions of up to 4K x 2K (4096 x 2160, 60Hz) with a maximum HBR2 bandwidth of 21.6Gbps, as well as optional audio support. The cable also supports Multi-Stream Transport (MST) for daisy chaining multiple monitors.
The 10-foot cable is DisplayPort (VESA) certified to support DP 1.2 specifications and ensure a high-quality, reliable connection for all of your DisplayPort devices.
The DISPLPORT10L is backed by a StarTech.com lifetime warranty for guaranteed reliability and ensures that digitally protected content is displayed properly, with both HDCP and DPCP capability.
(DISPLPORT10L)
| Certifications & Standards |
|
| Environmentally Friendly | Yes |
| Cable Length | 3.05 m |
| Conductor | Copper |
| Data Transfer Rate | 21.6 Gbit/s |
| Device Supported | Notebook |
| Workstation | |
| Projector | |
| Monitor | |
| Audio/Video Device | |
| Jacket Type | CMG |
| Shielding | Yes |
| Features | EMI Protection |
| DPCP | |
| Molded | |
| Latching Connector | |
| Strain Relief | |
| HDCP | |
| Multi-Stream Transport (MST) Support | |
| Fray Resistant | |
| Damage Resistant | |
| Cable Type | DisplayPort |
| Connector Type on First End | DisplayPort 1.2 Digital Audio/Video - Male |
| Connector Type on Second End | DisplayPort 1.2 Digital Audio/Video - Male |
| Connector Plating | Gold |
| American Wire Gauge | 28 AWG |
| Supported Resolution | 4096 x 2160 |
| Connector on First End Details | 1 x 20-pin DisplayPort 1.2 Digital Audio/Video - Male |
| Connector on Second End Details | 1 x 20-pin DisplayPort 1.2 Digital Audio/Video - Male |
| Weight (Approximate) | 210 g |
| Jacket Material | Polyvinyl Chloride (PVC) |
| Product Color | Black |
| Product Type | A/V Cable |
| Manufacturer Part Number | DISPLPORT10L |
| Manufacturer Website Address | http://www.startech.com/au |
| Packaged Quantity | 1 |
| Manufacturer | StarTech.com |
| Product Name | 10 ft Certified DisplayPort 1.2 Cable with Latches M/M - DisplayPort 4k |
| Brand Name | StarTech.com |
| Packing | Bagged |
| SKU | DISPLPORT10L |
| Barcode # | 65030827829 |
| Brand | STARTECH |
| Shipping Weight | 0.2200kg |
| Shipping Width | 0.100m |
| Shipping Height | 0.050m |
| Shipping Length | 0.170m |
| Shipping Cubic | 0.000850000m3 |
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.





