- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely
The DP2DVI2MM6 6 ft DisplayPort® to DVI Adapter Cable lets you connect a DVI Display or Projector to a DisplayPort video card/source. Providing a connection distance of 6ft, the cable features male DVI and DisplayPort connectors, allowing you to make a direct video card-to-display connection, as opposed to having to use an adapter with a separate cable.
The DP to DVI cable is a convenient, cost-effective solution for taking full advantage of your DVI display, without the expense of upgrading to a DisplayPort monitor. The cable offers high quality construction and supports high bandwidth video resolutions up to 1920x1200 or HDTV resolutions up to 1080p.
DP2DVI2MM6 is a passive adapter that requires a DP++ port (DisplayPort++), meaning that DVI and HDMI signals can also be passed through the port. Backed by a StarTech.com 3-year warranty and free lifetime technical support.
(DP2DVI2MM6)
| Certifications & Standards |
|
| Environmentally Friendly | Yes |
| Cable Length | 1.83 m |
| Conductor | Copper |
| Device Supported | Monitor |
| Desktop Computer | |
| Notebook | |
| Projector | |
| Video Device | |
| Docking Station | |
| Workstation | |
| HDTV | |
| Features | Latching Connector |
| Extended Display Identification Data (EDID) | |
| Passive | |
| HDCP 1.4 | |
| Flexible | |
| Screw Lock | |
| Cable Type | DisplayPort/DVI |
| Connector Type on First End | DisplayPort 1.2 Digital Audio/Video - Male |
| Connector Type on Second End | DVI-D Digital Video - Male |
| Connector Plating | Gold |
| Supported Resolution | 1920 x 1200 |
| Connector on First End Details | 1 x 20-pin DisplayPort 1.2 Digital Audio/Video - Male |
| Connector on Second End Details | 1 x 25-pin DVI-D Digital Video - Male |
| Weight (Approximate) | 143 g |
| Jacket Material | Polyvinyl Chloride (PVC) |
| Product Color | Black |
| Product Type | Video Cable |
| Manufacturer Part Number | DP2DVI2MM6 |
| Manufacturer Website Address | http://www.startech.com/au |
| Packaged Quantity | 1 |
| Manufacturer | StarTech.com |
| Product Name | 6 ft DisplayPort to DVI Cable - M/M |
| Brand Name | StarTech.com |
| SKU | DP2DVI2MM6 |
| Barcode # | 65030840248 |
| Brand | STARTECH |
| Shipping Weight | 0.1600kg |
| Shipping Width | 0.100m |
| Shipping Height | 0.050m |
| Shipping Length | 0.160m |
| Shipping Cubic | 0.000800000m3 |
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.





