- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely
This USB-C to Mini DisplayPort cable lets you connect your Thunderbolt 3 or USB Type-C enabled device to a Mini DP monitor with just one cable, for a convenient, clutter-free connection.
Astonishing Picture Quality
Harness the video capabilities that are built into your USB-C connection. The USB Type-C to Mini DisplayPort cable delivers the astonishing quality of Ultra HD to your 4K display, at resolutions up to 3840 x 2160. Plus, the adapter is backward compatible with 1080p displays, which makes it a great accessory for home, office or other work environments.
Clutter-Free Installation
At 6 ft. (1.8 m) in length, this Mini DP cable delivers a compact connection that eliminates excess adapters and cabling, ensuring a tidy, professional installation. For shorter installations, we also offer a 1 m (3.3 ft.) USB C to mDP cable, enabling you to choose the right cable length for your custom installation needs.
Hassle-Free Setup
For easy operation and installation, this USB 3.1 Type-C to Mini DP adapter cable supports plug-and-play installation on both Windows and Mac computers.
CDP2MDPMM6B is backed by a 3-year StarTech.com warranty and free lifetime technical support.
(CDP2MDPMM6B)
| Environmentally Friendly | Yes |
| Cable Length | 1.83 m |
| Device Supported | TV |
| Audio/Video Device | |
| Notebook | |
| Chromebook | |
| iMac | |
| Monitor | |
| MacBook | |
| Features | Reversible |
| Plug & Play | |
| Cable Type | Mini DisplayPort/USB |
| Connector Type on First End | USB 3.1 Type C - Male |
| Connector Type on Second End | Mini DisplayPort Digital Audio/Video - Male |
| Supported Resolution | 3840 x 2160 |
| Connector on First End Details | 1 x 24-pin USB 3.1 Type C - Male |
| Connector on Second End Details | 1 x 20-pin Mini DisplayPort Digital Audio/Video - Male |
| Weight (Approximate) | 56.7 g |
| Product Color | Black |
| Product Type | A/V Cable |
| Manufacturer Part Number | CDP2MDPMM6B |
| Manufacturer Website Address | http://www.startech.com/au |
| Packaged Quantity | 1 |
| Manufacturer | StarTech.com |
| Product Name | 1.8m / 6 ft USB-C to Mini DisplayPort Cable-USB C to mDP Cable-4K 60Hz-Black |
| Brand Name | StarTech.com |
| SKU | CDP2MDPMM6B |
| Barcode # | 65030878722 |
| Brand | STARTECH |
| Shipping Weight | 0.0600kg |
| Shipping Width | 0.120m |
| Shipping Height | 0.020m |
| Shipping Length | 0.135m |
| Shipping Cubic | 0.000324000m3 |
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.





