- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely
The DP2DVIMM10 DisplayPort to DVI (M-M) Video Converter Cable lets you connect a DVI capable display to a DisplayPort video card/source using a single cable. The cable provides a connection distance of 10ft and features a male DVI connector and a male DisplayPort connector.
The DisplayPort/DVI video converter cable supports high bandwidth video transmissions, easily delivering monitor resolutions up to 1920x1200 or HDTV resolutions up to 1080p - allowing you to take full advantage of your DVI capable display, while using a cutting edge DisplayPort video source.
DP2DVIMM10 is a passive adapter cable that requires a DP++ port (DisplayPort++), meaning that DVI and HDMI signals can also be passed through the port.
Backed by a StarTech.com 3-year warranty and free lifetime technical support.
(DP2DVIMM10)
| Environmentally Friendly | Yes |
| Cable Length | 3.05 m |
| Conductor | Copper |
| Device Supported | Desktop Computer |
| Notebook | |
| Docking Station | |
| Monitor | |
| Workstation | |
| Video Device | |
| HDTV | |
| Features | Screw Lock |
| HDCP 1.3 | |
| Passive | |
| Extended Display Identification Data (EDID) | |
| Cable Type | DisplayPort/DVI-D |
| Connector Type on First End | DisplayPort 1.2 Digital Audio/Video - Male |
| Connector Type on Second End | DVI-D (Single-Link) Digital Video - Male |
| Connector Plating | Nickel |
| Supported Resolution | 1920 x 1200 |
| Connector on First End Details | 1 x 20-pin DisplayPort 1.2 Digital Audio/Video - Male |
| Connector on Second End Details | 1 x 19-pin DVI-D (Single-Link) Digital Video - Male |
| Weight (Approximate) | 246.6 g |
| Jacket Material | Polyvinyl Chloride (PVC) |
| Product Color | Black |
| Product Type | Video Cable |
| Manufacturer Part Number | DP2DVIMM10 |
| Manufacturer Website Address | http://www.startech.com/au |
| Manufacturer | StarTech.com |
| Product Model | DP2DVIMM10 |
| Product Name | DisplayPort to DVI Video Converter Cable |
| Brand Name | StarTech.com |
| SKU | DP2DVIMM10 |
| Barcode # | 65030832182 |
| Brand | STARTECH |
| Shipping Weight | 0.2500kg |
| Shipping Width | 0.100m |
| Shipping Height | 0.050m |
| Shipping Length | 0.230m |
| Shipping Cubic | 0.001150000m3 |
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.





