- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely
The DISPL50CM 0.5m/50cm DisplayPort 1.2 Cable with latches provides a secure, connection between your DisplayPort-equipped devices and is capable of providing higher performance than either HDMI® or dual link DVI.
The DP cable supports high resolutions of up to 4k x 2k (4096 x 2160) @ 60Hz with a maximum HBR2 bandwidth of 21.6 Gbps. The cable also supports Multi-Stream (MST) for daisy chaining multiple monitors and provides optional audio support.
The short 50cm DisplayPort cable is perfect for mobile applications, such as connecting your laptop to a monitor and it provides a portable solution that makes it perfect for carrying as a laptop accessory.
The DISPL50CM is backed by StarTech.com’s Lifetime Warranty, for guaranteed reliability and ensures that digitally protected content is displayed properly, with both HDCP and DPCP capability.
(DISPL50CM)
| Compatibility |
AMD Graphic Cards |
| Certifications & Standards | CMG Rated |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Cable Length | 50 cm |
| Conductor | Copper |
| Data Transfer Rate | 21.6 Gbit/s |
| Device Supported | Projector |
| Monitor | |
| Notebook | |
| Workstation | |
| Audio/Video Device | |
| Graphics Card | |
| Jacket Type | CMG |
| Shielding | Yes |
| Features | Damage Resistant |
| Strain Relief | |
| Latching Connector | |
| HDCP | |
| Molded | |
| DPCP | |
| Flexible | |
| Fray Resistant | |
| EMI Protection | |
| Cable Type | DisplayPort |
| Connector Type on First End | DisplayPort 1.2 Digital Audio/Video - Male |
| Connector Type on Second End | DisplayPort 1.2 Digital Audio/Video - Male |
| Connector Plating | Nickel |
| American Wire Gauge | 28 AWG |
| Supported Resolution | 4096 x 2160 |
| Connector on First End Details | 1 x 20-pin DisplayPort 1.2 Digital Audio/Video - Male |
| Connector on Second End Details | 1 x 20-pin DisplayPort 1.2 Digital Audio/Video - Male |
| Weight (Approximate) | 54 g |
| Jacket Material | Polyvinyl Chloride (PVC) |
| Product Color | Black |
| Product Type | A/V Cable |
| Manufacturer Part Number | DISPL50CM |
| Manufacturer Website Address | http://www.startech.com/au |
| Packaged Quantity | 1 |
| Manufacturer | StarTech.com |
| Product Name | 0.5m Short DisplayPort 1.2 Cable with Latches M/M - DisplayPort 4k |
| Brand Name | StarTech.com |
| SKU | DISPL50CM |
| Barcode # | 65030844222 |
| Brand | STARTECH |
| Shipping Weight | 0.0700kg |
| Shipping Width | 0.100m |
| Shipping Height | 0.050m |
| Shipping Length | 0.160m |
| Shipping Cubic | 0.000800000m3 |
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.





