- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely
This 3ft panel mount DisplayPort cable features a DisplayPort male connector on one end, and a DisplayPort panel mount (female) molded connector on the other, providing a well-secured, easy to access DisplayPort connection on any machine port or faceplate.
Backed by StarTech.com's Lifetime Warranty
(DPPNLFM3)
Miscellaneous
| Certifications & Standards |
|
| Environmentally Friendly | Yes |
Technical Information
| Cable Length | 91.44 cm |
| Conductor | Copper |
| Device Supported | Audio/Video Device |
| Jacket Type | CMG |
| Features | Locking Latch |
| Molded | |
| Cable Type | DisplayPort |
| Connector Type on First End | DisplayPort Digital Audio/Video - Male |
| Connector Type on Second End | DisplayPort Digital Audio/Video - Female |
| Connector Plating | Gold |
| Connector on First End Details | 1 x 20-pin DisplayPort Digital Audio/Video - Male |
| Connector on Second End Details | 1 x 20-pin DisplayPort Digital Audio/Video - Female |
Physical Characteristics
| Weight (Approximate) | 79.4 g |
| Jacket Material | Polyvinyl Chloride (PVC) |
| Product Color | Black |
General Information
| Product Type | A/V Cable |
| Manufacturer Part Number | DPPNLFM3 |
| Manufacturer Website Address | http://www.startech.com/au |
| Packaged Quantity | 1 |
| Manufacturer | StarTech.com |
| Product Name | 3ft DisplayPort Panel Mount Cable - F/M |
| Brand Name | StarTech.com |
| Packing | Bagged |
| SKU | DPPNLFM3 |
| Barcode # | 65030837026 |
| Brand | Startech |
| Shipping Weight | 0.0900kg |
Manufacturer Warranty
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.





