- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely
This USB-C to DisplayPort 1.4 cable lets you connect your USB Type-C device to a DisplayPort monitor with just one cable, providing you with a convenient, clutter-free solution.
Incredible Picture Quality
Supporting four times the resolution of 4K, this 8K DP 1.4 adapter cable delivers the stunning quality of UHD at resolutions up to 7680×4320; and also features HBR3 functionality, providing a bandwidth of up to 32.4Gbps.
With cutting-edge picture quality, this cable is ideal for:
- Displaying crisp digital signage walls
- Creating eye-catching visuals for photography and videography
The USB-C to DP cable is backward compatible with 4K and 1080p displays, which makes it a great accessory for home, office or other work environments, while future-proofing for 8K implementation.
At 6 ft. (1.8 m) in length, this DisplayPort adapter cable delivers a direct connection that eliminates excess cabling, ensuring a tidy installation. For installations requiring a shorter length, we also offer a 3.3 ft. (1 m) DisplayPort cable, enabling you to customize your connection needs. Clutter-Free Installation
Hassle-Free Setup
To ensure easy operation, this DisplayPort converter cable supports plug-and-play installation, removing the need for additional software or drivers.
CDP2DP146B is backed by a 3-year StarTech.com warranty and free lifetime technical support.
Note:
- Your USB-C device must support DP Alt Mode to work with this adapter cable.
- To achieve 8K resolutions, your source and your destination must support DisplayPort 1.4.
(CDP2DP146B)
| Weight (Approximate) | 57 g |
| Product Color | Black |
| Cable Length | 1.80 m |
| Data Transfer Rate | 32.4 Gbit/s |
| Device Supported | Audio/Video Device |
| iPad Pro | |
| Monitor | |
| Features | Plug & Play |
| Active | |
| Cable Type | DisplayPort/USB-C |
| Connector Type on First End | USB Type C - Male |
| Connector Type on Second End | DisplayPort 1.4 Digital Audio/Video - Male |
| Supported Resolution | 7680 x 4320 |
| Connector on First End Details | 1 x 24-pin USB Type C - Male |
| Connector on Second End Details | 1 x 20-pin DisplayPort 1.4 Digital Audio/Video - Male |
| Compatibility |
Apple: |
| Country of Origin | China |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Product Type | A/V Cable |
| Manufacturer Website Address | http://www.startech.com/au |
| Packaged Quantity | 1 |
| Manufacturer | StarTech.com |
| Product Name | 6 ft. (1.8 m) - USB-C to DisplayPort 1.4 Cable - 8K 60Hz |
| Brand Name | StarTech.com |
| SKU | CDP2DP146B |
| Barcode # | 65030880350 |
| Brand | STARTECH |
| Shipping Weight | 0.0600kg |
| Shipping Width | 0.100m |
| Shipping Height | 0.050m |
| Shipping Length | 0.220m |
| Shipping Cubic | 0.001100000m3 |
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.





