- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely
The EXQSFP4050CM is a Juniper EX-QSFP-40GE-DAC50CM compatible direct-attach copper QSFP+ cable that’s designed, programmed and tested to work with Juniper® brand compatible switches and routers and complies with MSA industry standards.
This passive Twinax copper cable supports 40 Gigabit Ethernet applications connected through QSFP+ (Mini-GBIC) ports. This copper QSFP+ cable is hot-swappable, making upgrades and replacements seamless by minimizing network disruptions.
Designed for high-speed performance, this low-power, low-latency QSFP+ cable is a cost-effective alternative to fiber-optic cable assemblies, supporting short-distance applications such as point-to-point in-rack network switch or server connections.
StarTech.com SFP Cables
All StarTech.com SFP & SFP+ cables are backed by a lifetime warranty and free lifetime multilingual technical support. StarTech.com offers a wide variety of direct-attach SFP cables and SFP modules, providing the convenience and reliability you need to ensure dependable network performance.
(EXQSFP4050CM)
| Environmentally Friendly | Yes |
| Cable Length | 50 cm |
| Data Transfer Rate | 40 Gbit/s |
| Device Supported | Network Switch |
| Router | |
| Rack Server | |
| Transceiver | |
| Network Device | |
| Server | |
| Switch | |
| Features | Passive |
| Hot-swappable | |
| Cable Type | Twinaxial |
| Connector Type on First End | QSFP+ Network - Male |
| Connector Type on Second End | QSFP+ Network - Male |
| American Wire Gauge | 30 AWG |
| Connector on First End Details | 1 x QSFP+ Network - Male |
| Connector on Second End Details | 1 x QSFP+ Network - Male |
| Weight (Approximate) | 100 g |
| Jacket Material | Polyvinyl Chloride (PVC) |
| Product Color | Black |
| Product Material | Copper |
| Product Type | Network Cable |
| Manufacturer Part Number | EXQSFP4050CM |
| Manufacturer Website Address | http://www.startech.com/au |
| Packaged Quantity | 1 |
| Manufacturer | StarTech.com |
| Product Name | Twinaxial Network Cable |
| Brand Name | StarTech.com |
| SKU | EXQSFP4050CM |
| Barcode # | 65030875233 |
| Brand | Startech |
| Shipping Weight | 0.5000kg |
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.





