- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely
Faster, Whole-Home Wi-Fi
Powerful Coverage. Everywhere.
AmpliFi is more than a common home router: it’s the ultimate WiFi system.
With turbocharged 802.11AC WiFi, AmpliFi utilizes multiple self-configuring radios
and advanced antenna technology to bring ubiquitous WiFi coverage to any home. The AmpliFi HD (High Density) MeshPoint features an adjustable super antenna. It can be used to expand the coverage of an AmpliFi Mesh System or turn an existing router or Wi-Fi cablebox into a powerful mesh network.
Not Just a Wi-Fi Router, It's a Mesh Wi-Fi System
AmpliFi is more than a common home router: it’s the ultimate Wi-Fi system. With turbocharged 802.11ac Wi-Fi, AmpliFi utilizes multiple self-configuring radios and advanced antenna technology to bring ubiquitous Wi-Fi coverage to any home.
Easy-to-Use Apps for iOS and Android
Perfected User Experience
One intuitive app allows instant setup, powerful reporting metrics, and easy guest access.
![]()
Simple Setup
Download the app and set up your unit in under 60 seconds.
![]()
Know Your Network
Easy guest access lets you keep track of who’s on your network, who’s off, and how much they’re using.
![]()
Stay Secure
Keep track of all of your network security with constant reporting.
![]()
Fast Diagnosis
If there’s ever a network problem, just figure it out on your app.
Your Wi-Fi Router is No Longer Something to Hide

![]()
Smart Things, Even Smarter
AmpliFi uses Bluetooth Low Energy in all devices — the smart way to support your Internet of Things now, and in the future.

![]()
Wireless, Boosted
The mesh points fit discreetly in any household, wherever dead spots need coverage. The starter system includes two mesh points, and you can add more if needed.

(AFI-P-HD)
| MeshPoint Specifications | |
| Dimensions | 243.83 x 54 x 57.75 (9.60 x 2.13 x 2.27") |
| Weight | 224 g (7.90 oz) |
| Max. TX Power | 26 dBm |
| Radios | 2 |
| MIMO Chains | 6 |
| Speed | 1750 Mbps |
| ESD/EMP Protection | ± 24kV Air/Contact |
| Buttons | Reset |
| Antennas | (1) Dual-Band Antenna, Tri-Polarity |
| Wi-Fi Standards | 802.11ac |
| Power Save | Supported |
| Wireless Security | WPA2-PSK AES/TKIP |
| Operating Temperature | 14 to 131° F (-10 to 55° C) |
| Operating Humidity | 5 to 95% Noncondensing |
| Certifications | FCC / CE / IC |
| Supported Data Rates | |
| 802.11ac | 13 Mbps to 1300 Mbps (MCS0 - MCS9, VHT 20/40/80) |
| 802.11n | 6.5 Mbps to 450 Mbps (MCS0 - MCS23, HT 20/40) |
| 802.11a | 6, 9, 12, 18, 24, 36, 48, 54 Mbps |
| 802.11b | 1, 2, 5.5, 11 Mbps |
| 802.11g | 6, 9, 12, 18, 24, 36, 48, 54 Mbps |
| SKU | AFI-P-HD |
| Barcode # | 810354023859 |
| Brand | Ubiquiti |
| Shipping Weight | 0.5000kg |
| Shipping Width | 0.100m |
| Shipping Height | 0.100m |
| Shipping Length | 0.100m |
| Shipping Cubic | 0.001000000m3 |
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.








