- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely
APC NetShelter Cable Management, Data Cable Partition, Pass Through, Black, 747 x 122 x 72 mm
SKU: AR8173BLK | Brand: APC Brand
Description
The pass-through Partition allows overhead routing of networking cables on top of the NetShelter enclosures and 4-post racks
Two Partitions attach without tools to the roof in a variety of depths
The pass-through Partition is designed with a cable access hole to facilitate routing cables
Each partition ships with ground studs and one 8 inch/203mm grounding strap
Product Images
Downloads & Documents
×
(AR8173BLK)
Specifications - AR8173BLK
Overview
| Presentation | The pass-through Partition allows overhead routing of networking cables on top of the NetShelter enclosures and 4-post racks. Two Partitions attach without tools to the roof in a variety of depths. The pass-through Partition is designed with a cable access hole to facilitate routing cables. Each partition ships with ground studs and one 8 inch/203mm grounding strap. |
| Lead time | Usually in Stock |
Main
| Product or component type | Cable organizer |
| Number of rack unit | 0U |
| Number of cables | 1 |
| Provided equipment | Installation guide 1 x 8 inch/20cm grounding strap |
Physical
| Colour | Black |
| Height | 122 mm |
| Width | 747 mm |
| Depth | 72 mm |
| Net weight | 2.27 kg |
| Mounting preference | No preference |
| Mounting mode | Not rack-mountable |
Packing Units
| Unit Type of Package 1 | PCE |
| Number of Units in Package 1 | 1 |
| Package 1 Height | 21.1 cm |
| Package 1 Width | 16.5 cm |
| Package 1 Length | 74.4 cm |
| Package 1 Weight | 3.64 kg |
Contractual warranty
| Warranty (in months) | 24 |
| SKU | AR8173BLK |
| Barcode # | 731304199175 |
| Brand | APC |
| Shipping Weight | 3.6000kg |
Manufacturer Warranty
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.






