- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely
AWM-A71
710mm monitor arm. Max load: 9kg
The AWM-A71 monitor arm is a part of the Atdec modular family. The arm is typically used in set & forget multi-display configurations or when the extra long focal distance adjustment is required. VESA head can be replaced with the SNTB notebook tray accessory (sold separately).
Learn more about Atdec modular mounts.
- Supports monitors up to 9kg
- Adjustable tilt and pan
- Quick release/attachment display mechanism
- Built-in optional arm rotation limiter
- Advanced cable management
- Available in silver, black or white
- Made of recyclable aluminium
- 10 year warranty
Learn more about Atdec modular mounts.
(AWM-A71-B)
Physical Characteristics
| Product Color | Black |
Product Information
| Device Supported | Monitor |
| Number of Displays Supported | 1 |
General Information
| Product Type | Mounting Arm |
| Manufacturer Part Number | AWM-A71-B |
| Manufacturer Website Address | http://www.atdec.com.au |
| Manufacturer | Atdec Pty Ltd |
| Product Name | Mounting Arm, AWM-A71-B |
| Brand Name | Atdec |
| SKU | AWM-A71-B |
| Barcode # | 881493011977 |
| Brand | ATDEC |
| Shipping Weight | 2.5200kg |
| Shipping Width | 0.280m |
| Shipping Height | 0.450m |
| Shipping Length | 0.070m |
| Shipping Cubic | 0.008820000m3 |
Manufacturer Warranty: 10 Years Limited Warranty
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.





