- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely
Save valuable desk space and position your monitor in a more comfortable viewing position. Constructed of high-grade steel, this monitor desk mount for up to 34" monitors makes it easy to suspend your display above your desk or other work surface.

Work in Comfort While Saving Desk Space
Clear up your desk surface while creating an ergonomic workspace. This simple yet rugged single monitor mount supports displays 13" to 34" in size and up to 17.6 lb. (8 kg) in weight.
Easy Height Adjustment Along the Pole
With the height adjustable monitor arm, you can also adjust the height of your monitor along the vertical pole to a maximum height of 17.3" (439 mm) to your desired position, to help reduce neck and eye strain.
Adjust your Screen Position
Easily rotate, tilt and swivel, to adjust your screen position and find the perfect viewing angle.
Rugged Steel Construction
The heavy duty monitor arm is made of steel for long-lasting performance. The surface finish features a powder coating to help resist scratches.
Easy and Flexible Installation
The desk clamp monitor mount makes it easy to mount a VESA mount compatible display above your desk, using the included C-clamp or grommet mount. A detachable VESA panel enables simple attachment of your monitor, then you just slide your monitor onto the mount. To help keep your work area free of clutter, the monitor mount also features cable management clips that keep your cables neatly out of sight.
The ARMPIVOTV2 is backed by a StarTech.com 5-year warranty and free lifetime technical support.
(ARMPIVOTV2)
| Environmentally Friendly | Yes |
| Adjustable Height | Yes |
| Device Supported | Monitor |
| Features | Space Saving Design |
| Quick Release Mechanism | |
| Ergonomic | |
| Swivel | |
| Heavy Duty | |
| Flexible | |
| Cable Management | |
| Grommet | |
| Adjustable | |
| Rotate | |
| 360° Rotation | |
| Tilt | |
| Scratch Resistant | |
| 90° Swivel | |
| Maximum Load Capacity | 7.98 kg |
| Minimum Screen Size Supported | 33 cm |
| Maximum Screen Size Supported | 86.4 cm (34") |
| Number of Displays Supported | 1 |
| Rugged | Yes |
| Limited Warranty | 5 Year |
| Product Type | Desk Mount |
| Manufacturer Part Number | ARMPIVOTV2 |
| Manufacturer Website Address | http://www.startech.com/au |
| Manufacturer | StarTech.com |
| Product Model | ARMPIVOTV2 |
| Product Name | Single-Monitor Desk Mount - Height Adjustable - Heavy-Duty Steel |
| Brand Name | StarTech.com |
| Finishing | Powder Coated |
| Weight (Approximate) | 2.40 kg |
| Length | 11.4 cm |
| Height | 14.7 cm |
| Width | 54.9 cm |
| VESA Mount Standard | 100 x 100 |
| 75 x 75 | |
| Product Color | Black |
| Product Material | Plastic |
| Steel |
| SKU | ARMPIVOTV2 |
| Barcode # | 65030870160 |
| Brand | STARTECH |
| Shipping Weight | 3.0200kg |
| Shipping Width | 0.120m |
| Shipping Height | 0.100m |
| Shipping Length | 0.490m |
| Shipping Cubic | 0.005880000m3 |
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.
More From This Category
STARTECH ATFR-LAPTOP-RISER Rotating Laptop Stand, 360 Swivel, Ergonomic Desk Riser for Computer
$108.00 $111.00
Model





