- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely
TH-3070-UF
Fixed angle mount. Max load 91kg. VESA up to 800x500
Overview
The TH-3070-UF is the ideal wall mounting solution for large screen displays. It has been brilliantly engineered to support up to 91kg (200lbs). The mount holds a wide variety of screens thanks to its universal mounting hole pattern that fits to most VESA and non-VESA screens. Installation is simple and quick, with the option of a theft resistant security bar for added protection of your expensive display equipment. Even after installation, screen height can also be easily adjusted.
- Low profile design supports display just 39mm from the wall
- Heavy duty mount supports up to 91kg (200lbs)
- Three display height settings
- Incorporates a lockable security bar (requires a small padlock)
- Ultra slim profile
- All mounting hardware included
- 10 year warranty
(TH-3070-UF)
Technical Details
| Warranty | 10 Years |
|---|
| SKU | TH-3070-UF |
| Barcode # | 881493004771 |
| Brand | ATDEC |
| Shipping Weight | 5.8000kg |
| Shipping Width | 0.280m |
| Shipping Height | 0.880m |
| Shipping Length | 0.060m |
| Shipping Cubic | 0.012460000m3 |
Manufacturer Warranty: 10 Years Limited Warranty
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.





