- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely
This thin-client mounting bracket provides an excellent space-saving solution, by letting you mount your thin-client PC or docking station to create a clutter-free workspace.
Multiple installation methods
The versatile double-sided VESA mount offers several installation options, enabling you to mount your thin-client PC or dock to the back of your monitor or under your desktop, or clamp it to a monitor-mount pole. The mount supports 75x75, and 100x100 VESA mount compatibility, making it suitable for most monitors and monitor mounts.
Store a variety of products
This adjustable mount is ideal for holding an Intel® NUC, Mac Mini, most small CPUs, thin clients, docking stations, or USB hubs that fit within the width adjustability of the mount (.7" to 2.8" / 17 mm to 70 mm). The PC mounting bracket is also great for mounting other devices behind displays such as wireless routers, modems, video extenders, and digital signage media players. The mount can support up to 11 lb. (5 kg). It also features an adjustable strap to help keep your devices secure, and rubber pads to secure products with non-parallel surfaces.
Unrestricted Access
The open-frame design of the mount allows unrestricted access to your computer.
The ACCSMNT is backed by a StarTech.com 5-year warranty and free lifetime technical support.
(ACCSMNT)
| Limited Warranty | 5 Year |
| Compatibility |
|
| Environmentally Friendly | Yes |
| Device Supported | Mini PC |
| Monitor | |
| Docking Station | |
| Mac mini | |
| USB Hub | |
| Thin Client | |
| CPU | |
| Features | Damage Resistant |
| Space Saving Design | |
| Adjustable Strap | |
| Adjustable | |
| Rubber Pad | |
| Maximum Load Capacity | 5 kg |
| Product Type | Mounting Bracket |
| Manufacturer Part Number | ACCSMNT |
| Manufacturer Website Address | http://www.startech.com/au |
| Manufacturer | StarTech.com |
| Product Model | ACCSMNT |
| Product Name | Thin Client Mount - VESA Mounting Bracket |
| Brand Name | StarTech.com |
| Weight (Approximate) | 666.2 g |
| Length | 11.7 cm |
| Height | 9.4 cm |
| Width | 7.9 cm |
| VESA Mount Standard | 100 x 100 |
| 75 x 75 | |
| Product Color | Black |
| Product Material | Steel |
| Plastic |
| SKU | ACCSMNT |
| Barcode # | 65030867320 |
| Brand | STARTECH |
| Shipping Weight | 0.7500kg |
| Shipping Width | 0.140m |
| Shipping Height | 0.100m |
| Shipping Length | 0.180m |
| Shipping Cubic | 0.002520000m3 |
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.





