Don't pay: $308.00
$294.00
SAVE $14.00 (5%)
- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely
SD-DP-1150
1150mm long 42mm diameter pole with one display head
Spacedec Donut Poles offer superior display versatility. They come in three different lengths each including one Quick Shift Donut to guarantee a customized display installation. The cutting-edge Quick Shift lever allows the screen to be moved up and down the pole by hand, without the need for any tools. Viewing angle and screen orientation are also fully adjustable thanks to the ball joint mechanism, finished off with a quick release mechanism to rapidly remove and change screens. Built in internal cable management ensures a professional finish for maximum display impact.
- Green Star - Office Interiors compliant product
- Ideal solution for any retail/point of sale environment
- Includes one QuickShift™ donut to support one display
- Can be upgraded to carry additional second or third display (via SD-DO accessory)
- Tool-less QuickShift™ lever for easy display position adjustment
- Quick release mechanism for easy monitor attachment/removal
- Bolt through and desk clamp mounting options included
- All mounting hardware included
- Available in two other lengths to support one or two monitors (SD-DP-420 or SD-DP-750)
- 10 year warranty
(SD-DP-1150)
Technical Details
| Warranty | 10 Years |
|---|
| SKU | SD-DP-1150 |
| Barcode # | 881493005075 |
| Brand | ATDEC |
| Shipping Weight | 4.0700kg |
| Shipping Width | 0.230m |
| Shipping Height | 1.190m |
| Shipping Length | 0.150m |
| Shipping Cubic | 0.040710000m3 |
Manufacturer Warranty: 10 Years Limited Warranty
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.





