- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely
This ceiling TV mount supports VESA mount compatible TVs from 32" to 75" in size, with a weight capacity of up to 110 lb. (50 kg). It lets you save wall and floor space by hanging your flat-panel LCD, LED or plasma TV from the ceiling in a prominent area.
The ceiling mount is ideal for use in corporate boardrooms, lobbies, entrances, restaurants, bars and meeting places.

Adjustable Height
With a telescopic pole, the TV mount lets you suspend a display at your desired distance from the ceiling. This works well with a range of ceiling heights. The steel pole can extend from 22" to 33.5" (560 to 910 mm), with a total lift (height extension) of 13.7" (350 mm).
Swivels to Suit Your Ceiling
The flat-screen ceiling mount accommodates a wide variety of ceiling types. You can swivel the TV to work with virtually any type of ceiling for level viewing, including sloped ceilings (up to 60 degrees), and pitched or horizontal (flat) ceilings.
Viewable from Any Direction
You can adjust your TV to create a comfortable viewing angle, by tilting it up to -25 degrees down towards your audience for optimum visibility. Plus, the full-motion mount lets you swivel your display around the pole + 180 / - 180 degrees, without using tools.

Hook-and-Mount Design
Simply attach the included vertical brackets, with built-in hooks, to the back of your TV. Once attached, hang your TV securely onto the ceiling mount. The +/-3 degree post-installation leveling adjustments ensure ideal positioning after hanging.
FPCEILPTBSP is backed by a StarTech.com 5-year warranty and free lifetime technical support.
(FPCEILPTBSP)
| Environmentally Friendly | Yes |
| Limited Warranty | 5 Year |
| Product Type | Ceiling Mount |
| Manufacturer Part Number | FPCEILPTBSP |
| Manufacturer Website Address | http://www.startech.com/au |
| Manufacturer | StarTech.com |
| Product Name | Ceiling TV Mount - 1.8' to 3' Short Pole |
| Brand Name | StarTech.com |
| Weight (Approximate) | 4.90 kg |
| Length | 68.1 cm |
| Height | 115.1 cm |
| Width | 43.4 cm |
| VESA Mount Standard | 400 x 300 |
| 300 x 300 | |
| 400 x 200 | |
| 600 x 200 | |
| 200 x 400 | |
| 200 x 200 | |
| 600 x 300 | |
| 300 x 200 | |
| 200 x 300 | |
| 600 x 400 | |
| 400 x 400 | |
| Product Color | Black |
| Product Material | Steel |
| Adjustable Height | Yes |
| Device Supported | Flat Panel Display |
| LED Display | |
| LCD Display | |
| Plasma Display | |
| Features | Full Motion |
| Telescoping | |
| Space Saving Design | |
| Swivel | |
| Tilt | |
| Adjustable | |
| Cable Management | |
| 60° Swivel | |
| Maximum Load Capacity | 50 kg |
| Minimum Screen Size Supported | 81.3 cm |
| Maximum Screen Size Supported | 190.5 cm (75") |
| Number of Displays Supported | 1 |
| SKU | FPCEILPTBSP |
| Barcode # | 65030870405 |
| Brand | STARTECH |
| Shipping Weight | 6.8000kg |
| Shipping Width | 0.370m |
| Shipping Height | 0.140m |
| Shipping Length | 0.765m |
| Shipping Cubic | 0.039627000m3 |
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.
More From This Category
STARTECH ATFR-LAPTOP-RISER Rotating Laptop Stand, 360 Swivel, Ergonomic Desk Riser for Computer
$108.00 $111.00
Model





