Don't pay: $153.00
$144.00
SAVE $9.00 (6%)
- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely
TH-1032-VFM
Full motion mount. Max load 25kg. VESA up to 200x200
Overview
The TH-1032-VFM offers sophisticated technology alongside superior aesthetics. Made from die cast aluminum, this mount has two pivot points and a ball joint mechanism to give you significant adjustment and complete control over tilt, pan, and portrait to landscape rotation. The Smooth Glide™ thrust bearing technology allows the display to be moved smoothly and effortlessly, even with a heavy display. This mount comes pre-assembled for quick and easy installation, with advanced cable management to give you a professional finish. The quick attachment/quick release mechanism allows you to install and detach your display in seconds.
- Full range of motion via 2 pivot points
- Infinite display adjustment of 20° in any direction
- Landscape to portrait rotation
- Quick release mechanism for easy monitor attachment/removal
- Security screw to deter theft
- Advanced cable management
- Comes pre-assembled for quick and easy installation
- All mounting hardware included
- 10 year warranty
(TH-1032-VFM)
Technical Details
| Warranty | 10 Years |
|---|
| SKU | TH-1032-VFM |
| Barcode # | 881493004535 |
| Brand | ATDEC |
| Shipping Weight | 1.8900kg |
| Shipping Width | 0.230m |
| Shipping Height | 0.230m |
| Shipping Length | 0.110m |
| Shipping Cubic | 0.005819000m3 |
Manufacturer Warranty: 10 Years Limited Warranty
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.
More From This Category
STARTECH ATFR-LAPTOP-RISER Rotating Laptop Stand, 360 Swivel, Ergonomic Desk Riser for Computer
$108.00 $111.00
New
Model
Model





