Don't pay: $307.00
$293.00
SAVE $14.00 (5%)
- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely
TH-1040-CTL
Medium display mount with 1800mm pole. Max weight: 25kg VESA up to 200x200
The TH-1040-CTL is a cutting edge ceiling mount offering superior display versatility, combined with enhanced safety features and hassle-free installation. The "donut" mounting head effortlessly rotates the screen through 360 degrees around the pole and to maximise display impact the VESA Ball Mount can infinitely adjust display position by 20 degrees in any direction. Display height is also customised with the telescopic pole adjustments. Installation is simple, with in-built safety features to prevent the unlikely event of the telescopic poles separating. Once installed, you're guaranteed a clean and professional finish by fully internal cable management, a dress cover to hide the ceiling connection and a clean pole without screw holes. Angled ceilings are accommodated with the raked ceiling accessory kit (TH-1040-RCA sold separately). You can also customize this mount to support two screens in a back to back (TH-1040-CT-B2B sold separately). or dual-vertical configuration (TH-1040-CT-DV sold separately ).
- Adjustable telescopic pole up to 1800mm
- Can be upgraded to a dual display back-to-back or dual vertical configurations
- Can support angled ceilings via additional adaptor plate (TH-1040-RCA)
- Can be extended via additional 1m pole (TH-1040-EXT-1000-1H)
- Versatile display position adjustments
- Advanced cable management
- All mounting hardware included
- 10 year warranty
(TH-1040-CTL)
Technical Details
| Warranty | 10 Years |
|---|
| SKU | TH-1040-CTL |
| Barcode # | 881493004535 |
| Brand | ATDEC |
| Shipping Weight | 8.2100kg |
| Shipping Width | 0.240m |
| Shipping Height | 1.000m |
| Shipping Length | 0.110m |
| Shipping Cubic | 0.025250000m3 |
Manufacturer Warranty: 10 Years Limited Warranty
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.
More From This Category
STARTECH ATFR-LAPTOP-RISER Rotating Laptop Stand, 360 Swivel, Ergonomic Desk Riser for Computer
$108.00 $111.00
New
Model
Model





