- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely
This Dual Monitor Arm lets you mount two 17" to 32" VESA mount monitors, each weighing up to 17.6 lb. (8 kg), onto a single low-profile base. It gives you flexible desk-clamp or grommet-hole mounting, letting you save space while creating an ergonomic workspace in any office environment.
Free Up Desk Space
With a stable crossbar design, the adjustable height dual monitor stand lets you create more usable work space by mounting your monitors side by side on a single base.
Optimal Viewing
The computer screen stand features one-touch height adjustment. The smooth +/- 10° tilt motion and +/- 10° swivel of the individual monitors make it easy to find the optimal viewing angle. You can also rotate each display 360° for portrait or landscape viewing and laterally adjusted along the crossbar length.
Flexible Installation
The adjustable dual monitor mount is easy to install, with the desk-clamp or grommet mount (hardware included). Integrated cable management keeps your workspace organized. It works well with most desks, including sit-stand workstations.
The Choice of IT Pros Since 1985
StarTech.com conducts thorough compatibility and performance testing on all our products to ensure we are meeting or exceeding industry standards and providing high-quality products to IT Professionals. Our local StarTech.com Technical Advisors have broad product expertise and work directly with our StarTech.com Engineers to provide support for our customers both pre and post-sales.
ARMSLMBARDUO is backed by a 5-year StarTech.com warranty and free lifetime technical support.
(ARMSLMBARDUO)
| Product Type | Desk Mount |
| Manufacturer Part Number | ARMSLMBARDUO |
| Manufacturer Website Address | http://www.startech.com/au |
| Manufacturer | StarTech.com |
| Product Name | Dual Monitor Arm - Heavy Duty - Grommet/Desk Clamp Mount |
| Brand Name | StarTech.com |
| Adjustable Height | Yes |
| Device Supported | Monitor |
| Features | Rotate |
| 360° Rotation | |
| Full Motion | |
| 180° Swivel | |
| Flexible | |
| Tilt | |
| Cable Management | |
| Ergonomic | |
| Swivel | |
| Sturdy | |
| Adjustable | |
| Quick Release Mechanism | |
| Heavy Duty | |
| Articulating | |
| Space Saving Design | |
| Grommet | |
| Handle | |
| Maximum Load Capacity | 15.97 kg |
| Minimum Screen Size Supported | 43.2 cm |
| Maximum Screen Size Supported | 81.3 cm (32") |
| Number of Displays Supported | 2 |
| Minimum Extended Height | 330.20 mm |
| Weight (Approximate) | 7.30 kg |
| Length | 83.3 cm |
| Height | 59.4 cm |
| Width | 56.9 cm |
| VESA Mount Standard | 75 x 75 |
| 100 x 100 | |
| Product Color | Black |
| Product Material | Steel |
| SKU | ARMSLMBARDUO |
| Barcode # | 65030870023 |
| Brand | STARTECH |
| Shipping Weight | 7.2000kg |
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.
More From This Category
STARTECH ATFR-LAPTOP-RISER Rotating Laptop Stand, 360 Swivel, Ergonomic Desk Riser for Computer
$108.00 $111.00
Model





