Don't pay: $161.00
$158.00
SAVE $3.00 (2%)
- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely
TH-3070-UT
Tilt mount. Max load 91kg. VESA up to 800x500
Overview
The TH-3070-UT is highly durable and extremely strong. This mount supports screens that weigh up to 91kg (200lbs) and offers 20 degrees of tilt adjustment (15°+ to -5°) which can be set post installation. Very simple to install, the TV is held just 72.5mm (2.75") from the wall for a display that's streamlined as well as flexible. By adding a padlock your screen is safe and secure thanks to the theft resistant design.
- Heavy duty mount supports up to 91kg (200lbs)
- Incorporates a lockable security bar (requires a small padlock)
- All mounting hardware included
- 10 year warranty
(TH-3070-UT)
Technical Details
| Warranty | 10 Years |
|---|
| SKU | TH-3070-UT |
| Barcode # | 881493004788 |
| Brand | ATDEC |
| Shipping Weight | 6.6000kg |
| Shipping Width | 0.280m |
| Shipping Height | 0.880m |
| Shipping Length | 0.080m |
| Shipping Cubic | 0.016632000m3 |
Manufacturer Warranty: 10 Years Limited Warranty
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.





