Don't pay: $100.00
$99.00
SAVE $1.00 (1%)
- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely
SD-DO
Quick shift donut style display mount
The unique Quick Shift Donut has been designed to be the most universal and flexible mount for common pole diameters and the easiest to install. The SD-DO features the "Quick Shift" lever which allows you to quickly move and lock the display freely along a pole without using any tools. The product readily adapts to poles 42mm and 50mm in diameter. The Quick Shift Donut utilizes a ball joint that allows infinite and easy display adjustment for any viewing angle range up to 20 degrees in any direction. Even after the screen has been installed, it is easy to change its position from landscape to portrait and can then be securely locked into position. The inbuilt "Quick Release" mechanism ensures hassle-free and secure removal or replacement of the display.
- Can be attached to any 42mm or 50mm pole
- Allows mounting extra monitor/s when used with Atdec SD-DP-420, SD-DP-750 or SD-DP-1150
- Tool-less QuickShift™ lever for easy display position adjustment
- Quick release mechanism for easy monitor attachment/removal
- All mounting hardware included
- 10 year warranty
(SD-DO)
Technical Details
| Warranty | 10 Years |
|---|
| SKU | SD-DO |
| Barcode # | 881493004535 |
| Brand | ATDEC |
| Shipping Weight | 0.5800kg |
| Shipping Width | 0.130m |
| Shipping Height | 0.170m |
| Shipping Length | 0.130m |
| Shipping Cubic | 0.003094000m3 |
Manufacturer Warranty: 10 Years Limited Warranty
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.





