Don't pay: $167.00
$162.00
SAVE $5.00 (3%)
- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely
SD-POS-VBM
Fixed height point of sales desk mount
The POS Multi is perfect for point of sale applications, including touch screens thanks to the ability to lock the display in the desired position. This mount integrates cutting-edge security features into a contemporary and sleek design. Concealed mounting hardware and internal cable management dramatically enhance theft resistance and provide a safe and secure installation. The mount also comes with a rotation locking mechanism, enabling the degree of rotation to be fixed before installation. This prevents the screen being rotated for full public view, giving you and your customers extra piece of mind that their confidential information is protected. 20 degree display adjustment in any direction allows you to set the screen to maximize display impact, alongside our quick release mechanism to enable fast and easy screen attachment or replacement. Supports displays weighing up to 20kg. can also be converted to a dual mount holding two screen back to back. ( Dual mount kit sold separately)
- Can be upgraded via additional attachment, SD-POS-VBM-B2B, for mounting two displays in a dual back to back configuration (sold seperately)
- All mounting hardware included
- 10 year warranty
(SD-POS-VBM)
Technical Details
| Warranty | 10 Years |
|---|
| SKU | SD-POS-VBM |
| Barcode # | 881493002340 |
| Brand | ATDEC |
| Shipping Weight | 1.8000kg |
| Shipping Width | 0.200m |
| Shipping Height | 0.420m |
| Shipping Length | 0.120m |
| Shipping Cubic | 0.010224000m3 |
Manufacturer Warranty: 10 Years Limited Warranty
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.
More From This Category
STARTECH ATFR-LAPTOP-RISER Rotating Laptop Stand, 360 Swivel, Ergonomic Desk Riser for Computer
$108.00 $111.00
New
Model
Model





