- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely
TH-3270-UFM
Full motion mount. Max load 65kg. VESA up to 800x500
Overview
The TH-3270-UFM combines cutting edge, sleek design with the capacity to hold a display 65kg in weight out from the wall. Full motion capability comes from three pivot points that give you complete control over tilt, pan, swing, pull out and pivot. Such superior control with minimal effort is thanks to Smooth Glide™ technology and spring assisted tilting mechanisms. These innovative features support the full weight of your LED, LCD or Plasma display during adjustment, allowing one person to easily set the screen position for maximum viewing comfort. The die cast aluminum arm can extend out to 635mm (25") from the wall and the universal mounting hole pattern ensures this mount is compatible with a vast range of TVs. It comes pre- assembled, with a design that guarantees quick and easy installation. The display can be mounted in either portrait or landscape mode.
- Full range of motion via 3 pivot points
- SmoothGlide™ technology for effortless movement
- Adjustable tilt and pan and horizontal fine tuning
- Landscape or portrait display installation
- Quick release mechanism for easy monitor attachment/removal
- Security screw to deter theft
- Advanced cable management
- Comes pre-assembled for quick and easy installation
- All mounting hardware included
- 10 year warranty
(TH-3270-UFM)
Technical Details
| Warranty | 10 Years |
|---|
| SKU | TH-3270-UFM |
| Barcode # | 881493004726 |
| Brand | ATDEC |
| Shipping Weight | 11.8000kg |
| Shipping Width | 0.430m |
| Shipping Height | 0.890m |
| Shipping Length | 0.160m |
| Shipping Cubic | 0.004400000m3 |
Manufacturer Warranty: 10 Years Limited Warranty
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.





