- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely
(F4U047BT)
Media & Performance
| Media Type Supported | Twisted Pair |
Network & Communication
| Network Technology | 10/100Base-TX |
Warranty
| Limited Warranty | 1 Year |
Miscellaneous
| Device Supported | PC |
| Platform Supported | Mac |
| PC | |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification | WEEE |
General Information
| Product Type | Fast Ethernet Card |
| Manufacturer Part Number | F4U047BT |
| Manufacturer Website Address | http://www.belkin.com/au |
| Manufacturer | Belkin International, Inc |
| Product Name | USB 2.0 Ethernet Adapter |
| Brand Name | Belkin |
Physical Characteristics
| Weight (Approximate) | 25 g |
| Form Factor | Desktop |
| Height | 15 mm |
| Width | 22 mm |
| Depth | 66 mm |
Interfaces/Ports
| Host Interface | USB |
| USB | No |
| Number of Network (RJ-45) Ports | 1 |
| Network (RJ-45) | Yes |
| Serial Port | No |
| Total Number of Ports | 1 |
| Ethernet AUI | No |
| XJACK | No |
| SKU | F4U047BT |
| Barcode # | 722868974360 |
| Brand | BELKIN |
| Shipping Weight | 0.0500kg |
| Shipping Width | 0.100m |
| Shipping Height | 0.050m |
| Shipping Length | 0.160m |
| Shipping Cubic | 0.000800000m3 |
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.





