Don't pay: $577.50
$464.00
SAVE $113.50 (20%)
- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely
CANON DRC225II 25PPM/50IPM SCANNER USB A4 12 MNTH WTY CANON
Compact and easy to use
The DR-C225 is the easy and convenient way to capture your important documents in high quality from your desktop. With user-friendly touch screen controls, a space-saving design and smart features to automatically adjust documents, this scanner is economical and efficient for every office environment.
- On hand when you need it
- Easy and intuitive
With intuitive icons, users are up and scanning in no time. Pre-set your favourite scanning settings for activation at a single touch.
(DR-C225II)
DIMENSIONS
| Depth (mm) | 156.0 |
| Height (mm) | 220.0 |
| Width (mm) | 300.0 |
| Weight (Kg) | 2.8 |
DEVICE FEATURES
| Bit-Depth (Color) | 24 Bit |
| Daily Duty Cycle | 1,500 pages |
| Image Sensor Type | CMOS CIS |
| Light Source | RGB LED |
| Scan Resolution (Optical) | 600 dpi |
| Speed (Color) | 25 ppm |
| Speed (Mono) | 25 ppm |
| Scan Type | Sheetfeed |
OTHER FEATURES
| Operating Temperature | 10 to 32.5 °C |
| OS Compatibility | ,Mac ,Windows |
| Other Features | * Automatic Page Size Detection * Background Smoothing * Prevent Bleed Through/Remove Background * Ultra-slim, ultra-fast |
| Power | 12.7 Watt |
PRODUCT
| Brand Name | Canon |
| Manufacturer Web Site | http://www.canon.com |
| Product Line | imageFORMULA |
| Product Model | DR-C225 |
| Product Type | Desktop Scanner |
| SKU | DR-C225II |
| Barcode # | 4528472108391 |
| Brand | CANON |
| Shipping Weight | 4.3000kg |
| Shipping Width | 0.310m |
| Shipping Height | 0.240m |
| Shipping Length | 0.390m |
| Shipping Cubic | 0.028644000m3 |
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.





